Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Missikandidaatti Alina Voronkova kertoo koulukiusaamistaustastaan: "Se on opettanut ja kasvattanut älyttömän paljon"

3:52Kruunustaan luopuva Miss Suomi Michaela Söderholm aloitti media-alan opinnot
Julkaistu 29.09.2018 18:01
Toimittajan kuva

Aino Haili

aino.haili@mtv.fi

Toimittajan kuva

Erica Alaluusua

erica.alaluusua@mtv.fi

Miss Suomi 2018 -finalisti Alina Voronkova kertoo joutuneensa koulukiusatuksi monikulttuuristen juuriensa vuoksi. 

VIDEO: Kruunustaan luopuva Miss Suomi Michaela Söderholm kertoo uudesta aluevaltauksestaan

23-vuotias Alina Voronkova on yksi kymmenestä kandidaatista, jotka havittelevat vuoden 2018 Miss Suomen kruunua. Suomen kauneimman naisen tittelistä taisteleva Voronka kertoo, että hänellä on jo jonkin verran kokemusta kauneuskilpailuista, ja menestystäkin on tullut. 

– Nämä kaikki ovat kasvattaneet minua henkisesti. 

Voronkova kertoo tehneensä todellista henkistä kasvua pitkään, jo lapsuudestaan ja nuoruudestaan asti. 15-vuotiaana Voronkova muutti kotipaikkakunnaltaan Pertunmaalta omilleen Lahteen opiskellakseen lukiossa. 

Tuolloin Voronkova ajatteli olleensa täysin valmis itsenäisyyteen. Omillaan oleminen oli kuitenkin ajateltua raskaampaa.

– Sitten, kun äiti ei enää tiskannutkaan tai pessyt pyykkiä, niin olihan se vähän sellaista, että nyt pitää tehdä kaikki itse. Minulla oli vähän huono itsetunto silloin. 

Epävarmuus johtui Voronkovan mukaan muun muassa siitä, että hän on joutunut lapsuudessaan koulukiusatuksi. 

LUE MYÖS: Nyt on hohtoa! Miss Suomi -finalistit poseeravat hääpuvuissa​​​​​​​

– Koulukiusaaminen on sellainen asia, mitä luulen, että tosi monet kokee nuorena. Ei mitenkään yllättävää, että olen oman monikansallisuuteni vuoksi kokenut sitä. Tällä hetkellä koen, että se on opettanut ja kasvattanut minua ihan älyttömän paljon. 

Voronkovan isä on venäläinen ja äiti inkeriläinen. Perheen kotikieli on aina ollut venäjä. Nainen kertoo, että lapsena kauheita tilanteita olivat muun muassa, kun äiti soitti Voronkovalle hänen ollessaan luokkatovereidensa seurassa. 

– Silloin mietti vain, että toivottavasti se lopettaisi sen puhelun. Ja sitten kun vastasin, minulla saattoi olla vaikka käsi suun edessä. Ei se ollut mitään fyysistä, mutta henkistä enemmän. Olen henkinen ja tunteellinen ihminen, niin se otti aika koville. 

Miss Suomi valitaan lauantaina 29. syyskuuta Billnäsin ruukilla.

Lisää aiheesta:

Sofia Belórf valittiin lapsena malliksi mainokseen ja siitä alkoi ilkeä nimittely – näin kävi, kun hän kohtasi vuosien jälkeen koulukiusaajansaAlina Voronkova koki mojovan yllätyksen – on kiitollinen ystävistään: "Lapsena en omistanut kovin montaa kaveria"Anna Pishchenko kertoo kohdanneensa rasismia taustansa vuoksi – taistelee nyt Suomen kauneimman tittelistä: "Se vahvisti minua"Tuore Miss Suomi Alina Voronkova neuvoo nuoria: "Jos olet tullut kiusatuksi, sano se ääneen"Miss Suomen kruunua tavoitteleva Alina Voronkova: ”Haluan häiventää ennakkoluuloja"Miss Suomi rasistisen ruodinnan kohteena – näin Shirly Karvinen kommentoi kohua MTV:lle
Miss SuomiSeurapiirit

Tuoreimmat aiheesta

Miss Suomi
  • 8.9.16:01
    Sarah Dzafce

    Tuoreen Miss Suomen monikulttuurisesta taustasta nousi napinaa – näin hän kommentoi

  • 7.9.14:30
    Paula Joukanen

    Ex-missi Paula Joukanen rehellisenä: "Kesä oli raskas"

  • 6.9.21:22
    Matilda Wirtavuori

    Hän on uusi Miss Suomi: "Ihan huikea fiilis"

  • 6.9.21:18
    Essi Unkuri

    Essi Unkuri muisteli häämatkansa tsunamivaroitusta – paljasti pelottavimman hetken

  • 6.9.20:37
    Matilda Wirtavuori

    Matilda Wirtavuoren Apostolos-rakas näkee paljon samaa kreikkalaisissa ja suomalaisissa: ”Emme juo niin paljon”