Eilen piti olla Turing Robotic Industriesin suuri päivä. Kohua useampaan otteeseen lyhyen historiansa aikana aiheuttaneen, Saloon suurielkeisin tehdashankkein rantautuneen älypuhelinvalmistajan piti esitellä New Yorkissa uutta Turing Phone Appassionato -puhelintaan. Ehkä näin kävikin, mutta juuri kukaan ei sitä huomannut – eikä verkkoon ole jäänyt merkkejä esittelystä.
Turingin verkkosivut eivät tarjoaa uutta tietoa, eikä sähköpostilistallekaan ole lähetetty uusia viestejä. Twitterissä Turing Robotic Industries kertoi eilen vain uudesta profiilikuvastaan. Samoin Facebook-sivulle ilmestyi eilen uusi profiilikuva sekä kansikuva, joka sentään mainostaa uutta Appassionato-puhelinta.
Turingin piti eilen esitellä puhelintaan The Luxury Technology Show -tapahtumassa New Yorkissa.
Ensitiedot ja oheiset design-kuvat Appassionatosta paljastettiin aiemmin jo tämän vuoden ensimmäisenä päivänä.
Turing Phone Appassionatossa kerrottiin tuolloin olevan rakenteessa käytössä metallipohjainen Liquidmorphium-komposiittimateriaali, safiiripinta, Qualcomm Snapdragon 821 -järjestelmäpiiri, 6 gigatavua RAM-muistia sekä Android 7.0 Nougat -käyttöjärjestelmä – ja myöhemmin tulossa olisi erillinen Sailfish OS -versio. Lisäksi puhelimessa pitäisi olla panostettu tekoälyyn ja uudenlaiseen käyttöliittymään.
Turingin mukaan Appassionato ei ole konseptipuhelin tai kokeellinen laite, vaan se on kehittänyt sitä jo läpi menneen vuoden uudeksi lippulaivapuhelimekseen.



