Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Minna Helle tyrmää naisalojen huolen MTV:lle: "Vientimalli ei estä palkkojen korottamista"

0:47"Vientimalli ei estä julkisen alan naisten palkkojen korottamista"Katso video: Näin Minna Helle rauhoittelee naisvaltaisten alojen huolia.
Julkaistu 26.10.2024 10:17
Toimittajan kuva

Eeva Lehtimäki

EevaLehtimaki

Vientivetoinen palkkamalli ei estä julkisen puolen naisalojen palkkakehitystä, sanoo Teknologiateollisuuden tuleva toimitusjohtaja Minna Helle.

Vientivetoinen palkkamalli on ollut syksyn kuumin työmarkkinapolitiikan kiistanaihe. Oppositio teki asiasta välikysymyksen ja syytti hallituksen syöksevän julkisalojen työntekijät palkkakuoppaan. 

Myös naisvaltaiset julkisen alan liitot vastustavat lakikirjausta, jonka mukaan valtakunnansovittelija ei voisi tehdä palkkaesitystä, joka ylittää vientialojen palkkaratkaisun.

MTV:n Uutisextrassa vieraillut Minna Helle tyrmää huolen.

– Vientimalli ei estä julkisen puolen naisten palkkojen korottamista. En usko, että tässä maassa kenelläkään on sellaista tavoitetta, että palkkakehitystä haluttaisiin jotenkin estää. Kyllä minä ainakin haluan, että julkisen sektorin naisalojen palkat voivat kehittyä myönteisesti, Helle sanoo. 

Lue myös: Työmarkkinapomo penää yli sataa tuhatta uutta työntekijää moittien hallituksen toimia: "Eivät ole hyviä muutoksia"

Vaihto työnantajan puolelle

Helle on työskennellyt aiemmin palkansaajaliikkeessä, esimerkiksi Tehyssä, Akavassa ja STTK:ssa. Lisäksi Helle toimi valtakunnansovittelijana vuodesta 2015 kesäkuun alkuun 2018. Sen jälkeen Helle vaihtoi työnantajapuolelle ja on toiminut eri tehtävissä Teknologiateollisuudessa. 

Helteen mukaan viennin merkitys Suomen kansantaloudelle on keskeinen. Viennin veto takaa myös julkisen sektorin rahoituksen. 

– Täytyy muistaa, että vientimali ei millään tavalla estä sitä, että siellä missä on pulaa työntekijöistä, esimerkiksi hoitoalla, voidaan maksaa parempia palkkoja tai käyttää paikallista sopimista.

Helle aloittaa Teknologiateollisuuden toimitusjohtajana marraskuun 11. päivä.

Koko haastattelu on nähtävissä MTV Katsomossa.

Lisää aiheesta:

Kokoomuksen Marttinen: Oppositio pelotteli suomalaisia turhaanOAJ:n Murto palkankorotuksista MTV:lle: Puhdas vientimalli ei ole vaihtoehto"Kunta-alan historiallinen palkkasopu sai EK:n ja SAK:n tukkanuottasille MTV:llä: "Turmiollinen" – "Ei 5 prosentin nousu 5 vuodessa romuta kilpailukykyä"Työmarkkinapomon viesti Antti Rinteelle MTV:n Uutisextrassa: Osapuolille annettava neuvottelurauha, ei ohjeita palkkapöytiin MTV:n Uutisextra: Teollisuusliiton Aalto kummastelee julkisten työntekijäliittojen kovia puheita palkankorotuksistaKikyn 24 tunnin työajanpidennys kiristää tunnelmaa syksyn työmarkkinakierroksella – EK:n Häkämies: "Olisi hyvin tärkeää, ettei toistettaisi samoja virheitä"
MTV UutisextraPolitiikkaVientiOrpon hallitusValtakunnansovittelijaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

MTV Uutisextra
  • 1.11.11:29
    Taksit

    Liikenneministeri Ranne: Näin hallitus puuttuu hämärään toimintaan takseissa

  • 31.10.17:57
    Jäänmurtajat

    Ministeri Ranne MTV:lle: Suomi tilaa kolmesta viiteen uutta jäänmurtajaa – nimesi ensimmäisen

  • 25.10.09:00
    Politiikka

    Antti Kaikkonen arvostelee hallitusta etätyöläisten verotuksen kiristämisestä: "Kyllä vähän ihmettelen"

  • 24.10.20:00
    Antti Kaikkonen

    Mitä mieltä "Kanki" Kaikkonen on kansanedustajien tosi-tv-osallistumisista ja lempinimestään?

  • 24.10.18:24
    Antti Kaikkonen

    Antti Kaikkonen MTV:lle hallituksen veropoukkoilusta: Aika sekavaa touhua