Eri ministeriöissä laaditaan parhaillaan listoja siitä, miten ne toteuttavat kehysriihessä hallinnonalojensa määrärahoihin sovitut pysyvät säästöt vuodesta 2023 eteenpäin. Tiedossa on leikkauksia ainakin tutkimuksen rahoitukseen, kehitysyhteistyöhön ja väylähankkeiden määrärahoihin, mutta kohteet tarkentuvat vielä.
Taustalla on hallituksen kehysriihilinjaus, jonka mukaan ensi vuonna menokehys ylittyy 900 miljoonalla eurolla ja vuonna 2023 ylitys on 500 miljoonaa. Näillä muun muassa kompensoidaan Veikkauksen alentuneita tuottoja edunsaajille.
Samassa yhteydessä hallitus sopi yhteensä 370 miljoonan euron pysyvistä säästöistä, jotka kohdentuvat ministeriöiden menoihin vuodesta 2023 eteenpäin.
Säästökuurilla hallituksen on tarkoitus alentaa kehykseen luettavia menoja myös vuodesta 2024 eteenpäin, jotta seuraavan hallituksen menoperintöä ei lisätä.
Hallitus kertoi kehysriihen jälkeen, miten leikkaukset eri ministeriöille jyvitetään, mutta tarkemmat kohdennukset ovat vasta valmistelussa. Hallitus päätti kuitenkin yhdessä, että koulutuksesta, sosiaalietuuksista ja sote-menoista ei leikata. Tämä rajaa ministeriöiden säästökohteita.
Tieteen leikkauksista kohu
STT:n tietojen mukaan kokonaisuus on kehysneuvottelussa käsitelty siten, että muutokset eivät olisi kovin dramaattisia millekään ministeriölle. Kohu kuitenkin nousi, kun tiede- ja kulttuuriministeri Annika Saarikko (kesk.) kertoi aiemmin viikolla oman tonttinsa leikkurin kohdistuvan tieteeseen.
– Etsimme parhaillaan ministeriössä keinoja kohdistaa säästöt tavalla, joka suojelisi mahdollisimman paljon perustutkimusta, Saarikko sanoi aiemmin viikolla Twitterissä.