Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Ministeriltä tyly tuomio Bernerin taksiuudistukselle – nämä asiat halutaan nyt korjata

10:09Miten taksiongelmat korjataan, ministeri Lulu Ranne?Miten taksiongelmat korjataan, ministeri Lulu Ranne?
Julkaistu 17.01.2025 06:15
Toimittajan kuva
Mikko Kormilainen

mikko.kormilainen@mtv.fi

Ministeri kritisoi kovin sanoi aiempaa taksiuudistusta. 

Hallitus haluaa kiristää taksialan sääntelyä monin tavoin siitä, mihin sääntelyä kevennettiin vuonna 2018. Tuolloin taksialan kilpailu vapautettiin silloisen liikenne- ja viestintäministeri Anne Bernerin (kesk.) johdolla.

Huomenta Suomessa vieraillut liikenne- ja viestinministeri Lulu Ranne (ps.) avasi, miten taksialaa tullaan uudistamaan.

Yleisesti Ranne sanoo, että vaatimustasoa tullaan nostamaan niin taksiliikenneluvan kuin taksinkuljettajan ajoluvankin osalta.  

– Kuljettajan ajoluvan osalta tulee pakollinen ajokoe, jota ei ole aikaisemmin ollut. Lisäksi kokeeseen tulee määräysten osalta kielitaitovaatimus.  

Rikostuomiot voivat olla este

Ranne mainitsi, että esimerkiksi rikostuomiot voivat olla esteenä kuskiksi pääsemiseen.

– Turvalliset taksit takaisin. Alalle ei pääse kuka tahansa, eikä siellä pysy kuka tahansa. Uskon, että tämä tekee pikkuhiljaa kunnon yrittäjille ja asiakkaille turvallisia tiloja takseista. 

– Alalle ei pääse, jos et hallitse, et ole luotettava, et hoida hommaa kunnolla. 

Lue myös: Taksikatastrofin korjaaminen matelee eteenpäin

Ministerin mukaan jo myönnettyjä lupia on hankala lähteä purkamaan taannehtivasti.

– Taannehtiva kuvio on hieman haastavaa, mutta uskon, että kun viranomaisten kanssa tehdään yhteistyötä, saadaan kiinni niitä, jotka eivät alalle kuulu ja rikkovat lakia. 

Bernerin taksiuudistusta on kritisoitu paljon, vaikka se myös osaltaan paransi taksien saatavuutta. 

– Taksien saatavuus on tietyillä alueilla varmasti parantunut, mutta jos kokonaisuutta arvioi, niin eihän se ole hyvältä näyttänyt.

"Ihmiset välttelevät takseja"

Taksialan vapautumisen myötä myös taksinkuljettajien tekemiksi epäiltyjen seksuaalirikosten määrä on noussut koko ajan. 

MTV Uutiset kertoi viime vuoden syyskuussa, että vanhan sääntelyn aikaan vuonna 2017 Helsingin poliisilaitokselle ilmoitettiin kaksi taksissa kuljettajan tekemäksi epäiltyä seksuaalirikosta.

Vuosien 2023–2024 aikana Helsingin poliisiin on kirjattu kymmeniä rikosilmoituksia, jossa taksinkuljettajaa epäillään seksuaalirikoksesta.

Poliisin mukaan seksuaalirikoksiin syyllistyneet taksinkuljettajat ovat poikkeuksetta ulkomaalaistaustaisia. 

– Uskon, että Helsingissäkin on paljon ihmisiä, jotka välttelevät takseja sen takia, että tiedetään mitä tilastot kertovat tilanteesta ja sitten ne kokemukset, mitä julkisuuteenkin tuodaan. 

Lue myös: Taksiuudistuksen jälkeen kuskien epäillyt seksuaalirikokset moninkertaistuneet – tekijät ulkomaalaistaustaisia

TaksitOrpon hallitusLulu RanneKotimaa
Toimittajan kuva
Mikko Kormilainen
MTV Uutiset

Mikko Kormilainen työskentelee MTV Uutisissa rikos- ja uutistoimittajana.  

 

Kormilaiseen voit olla yhteydessä juttuvinkkeihin liittyen. 

Lisää aiheesta:

"Yrittäjiä tarvitaan, mutta yrittäminen tehdään vaikeaksi" – Noora Bui kritisoi Suomen talouskasvua jarruttavaa asenneilmapiiriäEduskunnan häirintäkohu tuskin ratkeaa koskaan: "Mieluummin hiljaa ja kärsii" – likainen poliittinen peli alkoi hetiNäin ajokorttilakia aiotaan kiristääRuokatunnit ja eritelisät – näin kävi hallituksen "historialliselle" uudistukselleProfessori: Turun kuristumistapaus kertoo kroonisista ongelmista vanhustenhuollossaEläkemaksujen "kohtuullistaminen" pienituloisille yrittäjille voisi kustantaa jopa satoja miljoonia euroja

Tuoreimmat aiheesta

Taksit
  • 7.1.15:59
    Rovaniemi

    Taksi-ilkivaltaa Rovaniemellä: Ikkunat rikottu, ilotulite räjäytetty autossa – kohteena 11 autoa

  • 13.12.202521:14
    Poliisi

    Poliisin sakkovihko sauhusi: "Yksi taksikuski katsoi jalkapalloa ajaessaan"

  • 05.12.202519:25
    Viiden jälkeen

    Bolt taksamittareista: Paluu menneisyyteen

  • 01.12.202516:45
    Huijaukset

    Kansanedustaja joutui taksihuijauksen kohteeksi – "Räikeä esimerkki, miten villinä taksitouhu pyörii"

  • 28.11.202514:42
    Orpon hallitus

    Taksipäätös: Mittaripakko palaa, värilliset rekisterikilvet autoihin