Uusi taksilaki on ollut voimassa vuoden ajan. Laki on herättänyt paljon keskustelua.
Heinäkuun 1. päivänä 2018 astui voimaan uusi liikennepalvelulaki. Suomi siirtyi tiukasti säännellystä ja rajoitetusta järjestelmästä täysin vapaaseen markkinajärjestelmään, jossa kukaan ei rajoita autojen ja kuljettajien määrää.
Uudistuksen jälkeen oli tarkoitus, että asiakkaat tilaavat suurimman osan, jopa 90 prosenttia kyydeistä erilaisten taksisovellusten kautta. Kyytien hintavertailu on paljolti asiakkaan itsensä vastuulla.
Lue myös: Lännen Media: Viranomaiset syynäävät taksialan veronmaksua
Tarkoituksena oli lisäksi kasvattaa taksinkuljettajiksi ryhtyvien määrää ja madaltaa ammattiin pääsyn kynnystä.
Viime aikoina lakimuutos on herättänyt lähinnä kritiikkiä.
– Täytyy sanoa, että tässä on ollut monenlaisia mutkia matkassa sekä epävarmuutta asiakaskunnassa, sanoo Taksiliiton toimitusjohtaja Timo Koskinen MTV Uutisille.

