Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ministeri arvostelee Museoviraston päätöstä sulkea useita kohteita – näin virasto vastaa

Museovirasto kertoi tällä viikolla, että osana suuria säästötoimiaan se sulkee Seurasaaren (kuvassa), Hvitträskin, Louhisaaren ja Langinkosken museot.
Museovirasto kertoi tällä viikolla, että osana suuria säästötoimiaan se sulkee Seurasaaren (kuvassa), Hvitträskin, Louhisaaren ja Langinkosken museot.
Julkaistu 26.10.2024 16:11

MTV UUTISET – STT

Museoviraston pääjohtaja Tiina Merisalo sanoo STT:lle, että neljän museon sulkemispäätöksillä ei ollut tarkoitus provosoida ketään. Museovirasto katsoo noudattaneensa leikkauksissaan niin sanottua pienimmän haitan periaatetta.

Museovirasto kertoi tällä viikolla, että osana suuria säästötoimiaan se sulkee Seurasaaren, Hvitträskin, Louhisaaren ja Langinkosken museot. Päätöstä on arvosteltu julkisuudessa voimakkaasti.

– Ei meillä ole ollut tässä missään tapauksessa tarkoitus ketään provosoida, vaan me olemme halunneet kertoa näistä yt-neuvottelujen päätöksistä ja sen vaikutuksista selkeästi. Että se varmasti ymmärretään, mitä tämä tarkoittaa, sanoo Tiina Merisalo.

Merisalon mukaan museoiden sulkemisilla säästetään yli 300 000 euroa. Laskelmassa on huomioitu lipputulojen menetykset.

Hän sanoo, että summa on viraston budjetissa huomattavan suuri ja vastaavaa säästöä on vaikeaa löytää enää muualta.

Säästöjen taustalla ovat sekä hallituksen tuoreet leikkaukset että Museoviraston jo pitkään jatkunut huono taloustilanne.

Sulkemiset ovat osa Museoviraston yhteensä 3,2 miljoonan euron leikkauksia. Summasta 1,4 miljoonaa otetaan palveluostoista, ja noin miljoona toteutuu henkilöstön lomautuksilla. Määräaikaisia palvelussuhteita vähennetään ja avoimia tehtäviä jätetään täyttämättä noin 1,2 miljoonan euron edestä.

Lue myös: Museoviraston yt-neuvottelut päättyivät: Nämä kohteet suljetaan

Ministeri arvosteli, virasto vastaa

Tiede- ja kulttuuriministeri Sari Multala (kok.) kommentoi Museoviraston päätöstä kriittiseen sävyyn perjantaina Helsingin Sanomissa. Multala kyseenalaisti, onko virasto toiminut säästöissään niin sanotun pienimmän haitan periaatteen mukaisesti.

Merisalo sanoo, että Museovirasto on toteuttanut periaatetta.

– Mielestäni tämä pienemmän haitan periaate toteutuu siinä, että emme ole nyt tekemässä irtisanomisia, että voimme viranomaistehtävät edes jollakin tapaa hoitaa, Merisalo sanoo.

Multala nosti esiin sen, että Museovirasto on sulkemassa museon, jonka lipputulot ovat suuremmat kuin kulut. Merisalo kertoi näin Helsingin Sanomille Hvitträskin museosta aiemmin tällä viikolla.

Nyt Merisalo tarkentaa, että Hvitträsk on saanut lipputuloja noin 26  000 euroa enemmän kuin sen menot ovat olleet. Merisalon mielestä, kun huomioon otetaan vielä luvusta puuttuvia yleisiä hallinnon kuluja, ollaan lähellä nollatulosta.

– Se on nyt vähän ehkä harhaanjohtavaakin sanoa, että tuottaa tuloja.

Muut kolme museota ovat tuottaneet vähemmän kuin niiden menot ovat olleet. Muiden museoiden sulkemista ei harkittu, sillä niissä tulot ylittävät kulut niin selvästi.

Lue myös: Lukijat äänestivät: Tässä ovat Suomen upeimmat luontokohteet!

"Kaikki on perattu"

Merisalo esittää vastauksena ministerin kommentteihin toiveen, että viraston leikkausten kokonaisuus ymmärrettäisiin kaikkialla.

– Ollaan kyllä tehty niin sanotusti työtä käskettyä, että kaikki on perattu, Merisalo sanoo.

– Eihän meille ole annettu myöskään sellaista ohjetta, että museoita ei saa sulkea. Tämä on virastolla omassa harkinnassa, että mitä ratkaisuja löydetään tähän säästösummaan pääsemiseksi.

Inflaatio on nostanut Museoviraston kuluja, mutta rahoitus ei ole kasvanut. Lisäksi keväällä hallitus päätti osana julkisen talouden säästöjä leikata virastolta 872  000 euroa ensi vuonna.

Merisalo huomauttaa, että virastolla on museotoiminnan lisäksi lukuisia muita lakisääteisiä tehtäviä, joista sen pitää huolehtia.

Virasto esimerkiksi huolehtii kulttuurihistoriallisen kansallisomaisuuden kartuttamisesta ja hoidosta sekä kulttuuriperinnön tutkimisesta. Museovirasto tarjoaa asiantuntijapalveluita ja toimii esimerkiksi lupaviranomaisena.

–  Meillä on valtava kansallisen kulttuuriperinnön vastuu meidän tontillamme, Merisalo sanoo.

3:49Museovirasto kommentoi Ravintola Meicun valaisinmyyntiäKatso myös: Näin Museovirasto kommentoi helsinkiläisen Ravintola Meicun valaisinmyyntiä.

Sulkupäätökset eivät muuttumassa

Merisalo sanoo museoiden sulkemisen olevan kipeä päätös, mutta siitä syntyneen hälyn hieman yllättäneen.

– Mutta olemme tietyllä tavalla iloisiakin siitä, että se kulttuuriperintö, joka näkyy ihmisille, on niin merkityksellistä, että siitä halutaan pitää kiinni.

Julkinen keskustelu ei muuta Museoviraston päätöksiä museoista.

– Ei me tässä tilanteessa pystytä tietenkään niitä miksikään muuttamaan, jos meillä ei sitä rahaa ole. Tällä mennään eteenpäin, Merisalo sanoo.

Lisää aiheesta:

Etätyölinjaus kiristää välejä Kelassa – hallituksella kriisikokousKD ei tyrmää Purran leikkauksia – Räsänen lakkauttaisi muitakin virastoja: "Nyt on aika karsia"Ministeri Multala MTV:lle: Museoviraston lisämiljoonat voidaan joutua leikkaamaan muualtaSeurasaari pysyisi sittenkin auki: Museoviraston johtaja kertoo, mihin esitetty miljoonien lisärahoitus kohdennetaanHallituksen säästökuuri iskee julkiseen hallintoon – leikkaukset näkyvät jonoina ja toimipaikkojen sulkemisinaKulttuuriala pitää itseään pelinappulana ja näkee leikkausuhan taustalla suuren ongelman: "Kaikki jää puheen tasolle"
MuseotPolitiikkaRahaTalousValtion budjettiOrpon hallitusSari MultalaKulttuuriKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Museot
  • ke20:34
    Taide

    Natsien varastama Gustav Klimtin teos myytiin huippuhintaan New Yorkissa – ostajan henkilöllisyys jäi arvoitukseksi

  • ma18:30
    Pariisi

    Louvre sulki yhden gallerioistaan

  • 7.11.17:16
    Mannerheim

    Mannerheimille rakas asia ehti jo kadota – elämys palasi takaisin remontoituun kotimuseoon

  • 7.11.15:45
    Taide

    Pekka Halosen teokset hurmaavat Champs-Elyséen kupeessa – MTV paikalla näyttelyssä

  • 1.11.21:28
    Pariisi

    Naiselle ja miehelle syytteet Louvren jalokivivarkaudesta – koruja ei ole löydetty