Ähtärin eläinpuiston pandojen palautusuhka Kiinaan on ollut yksi viime aikojen pääpuheenaiheista Suomessa. Samaa ei voi sanoa Kiinasta.
Suomen Kiinan-suurlähettiläs Leena-Kaisa Mikkolan mukaan asia ei ole toistaiseksi näkynyt Kiinassa oikeastaan millään tavalla.
– Tässä vaiheessa ei ole näkynyt oikein mitenkään. Kiinalaisten taholta ei ole tullut viestejä eikä myöskään Kiinan mediassa asia ei ole ollut esillä, Mikkola kertoo MTV Uutisille.
Lumi ja Pyry saattavat kuitenkin tulevaisuudessa herättää kiinalaisissa kiinnostusta, jos aihe nousee mediaan.
– Pandoillahan on hyvin suuri merkitys kiinalaisessa kulttuurissa, ne edustavat monia positiivisia asioita. Siinä mielessä voi olettaa, että asiaa tietyllä tavalla jossain vaiheessa seurataan ja se huomataan, Mikkola sanoo.
– Pandat ovat yleensä Kiinalle ja kiinalaisille tärkeitä asioita. Jos niihin liittyviä uutisia jossain vaiheessa on, niin ne voivat saada huomiota jossain vaiheessa, hän jatkaa.
Lue lisää: Suomi ei myönnä Ähtärin eläinpuistolle tukea pandojen pitämiseksi – "Valtio ei missään vaiheessa luvannut euroja"
"Toivon, että saadaan kestävä ratkaisu"
Eläinpuisto on kertonut tarvitsevansa seuraavan kahden vuoden aikana 900 000 euroa vuodessa, jotta Kiinasta vuonna 2018 tuodut Lumi ja Pyry pysyvät Suomessa.