Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Miltä Ähtärin pandojen ahdinko näyttää Kiinasta käsin? Suurlähettiläs kommentoi: "Voi olettaa, että asiaa jossain vaiheessa seurataan"

1:12MTV sai haltuunsa sähköpostin: Ähtärin pandoja uhkaa palautus Kiinaan, jos taloudellista tukea ei tule, varoittaa eläinpuistoVideo: MTV sai haltuunsa sähköpostin – Ähtärin pandoja uhkaa palautus Kiinaan, jos taloudellista tukea ei tule, varoittaa eläinpuisto
Julkaistu 09.11.2021 13:13

Olli Tiihonen

olli.tiihonen@mtv.fi

ollitiihonen5

Ähtärin eläinpuiston pandojen palautusuhka Kiinaan on ollut yksi viime aikojen pääpuheenaiheista Suomessa. Samaa ei voi sanoa Kiinasta.

Suomen Kiinan-suurlähettiläs Leena-Kaisa Mikkolan mukaan asia ei ole toistaiseksi näkynyt Kiinassa oikeastaan millään tavalla.

– Tässä vaiheessa ei ole näkynyt oikein mitenkään. Kiinalaisten taholta ei ole tullut viestejä eikä myöskään Kiinan mediassa asia ei ole ollut esillä, Mikkola kertoo MTV Uutisille.

Lumi ja Pyry saattavat kuitenkin tulevaisuudessa herättää kiinalaisissa kiinnostusta, jos aihe nousee mediaan.

– Pandoillahan on hyvin suuri merkitys kiinalaisessa kulttuurissa, ne edustavat monia positiivisia asioita. Siinä mielessä voi olettaa, että asiaa tietyllä tavalla jossain vaiheessa seurataan ja se huomataan, Mikkola sanoo.

– Pandat ovat yleensä Kiinalle ja kiinalaisille tärkeitä asioita. Jos niihin liittyviä uutisia jossain vaiheessa on, niin ne voivat saada huomiota jossain vaiheessa, hän jatkaa.

Lue lisää: Suomi ei myönnä Ähtärin eläinpuistolle tukea pandojen pitämiseksi – "Valtio ei missään vaiheessa luvannut euroja"

"Toivon, että saadaan kestävä ratkaisu"

Eläinpuisto on kertonut tarvitsevansa seuraavan kahden vuoden aikana 900 000 euroa vuodessa, jotta Kiinasta vuonna 2018 tuodut Lumi ja Pyry pysyvät Suomessa.

Maa- ja metsätalousministeriön kansliapäällikkö kertoi eilen MTV Uutisille, että valtio ei aio antaa eläinpuiston kaipaamaa avustusta. Asia pyrittäneenkin ratkaisemaan yrityssponsoreilla.

Suurlähettiläs Mikkola ei ota kantaa siihen, miten mahdollinen palautus vaikuttaisi Kiinan ja Suomen suhteisiin.

– En halua lähteä ennakoimaan tilannetta. Tässä vaiheessa toivon, että harmittavaan tilanteeseen, joka pandemian myötä on syntynyt, saadaan kestävä ratkaisu niin pandojen kuin Ähtärin osalta.

Lue myös: Ähtärin eläinpuiston johtaja lyö panda-ahdingon karut luvut tiskiin – tarvitaan 1,8 miljoonaa euroa, jotta Lumi ja Pyry voivat jäädä

Ähtärin eläinpuisto varoittaa: Pandoja uhkaa palautus Kiinaan jo vuodenvaihteen jälkeen – MTV sai haltuunsa sähköpostin

Lisää aiheesta:

Jäävätkö pandat Ähtäriin? Tulevaisuutta mietitään syksyllä, kesä "olisi voinut olla parempi"Raportti tyrmää: Ähtärin pandoille ei heru valtion tukea Haavisto Ylellä: Pandojen mahdollinen palauttaminen on Ähtärin eläinpuiston asia – "Ei siihen liity suuria ulkopoliittisia intohimoja"Ähtäri aloittaa valmistelut pandojen palauttamiseksi Kiinaan – hallituksen puheenjohtaja: "Erittäin suuri pettymys"Ähtäri pyrkii löytämään rahat palautusuhan alla oleville pandoille: Eläinpuistossa yt-neuvottelut käynnissä – "Lopputulos pitää olla jotain muuta kuin yhtiön konkurssi"Ähtärin eläinpuisto varoittaa: Pandoja uhkaa palautus Kiinaan jo vuodenvaihteen jälkeen – MTV sai haltuunsa sähköpostin
Ähtärin pandatKiinaLuonto ja eläimetÄhtäriKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Ähtärin pandat
  • 19.9.08:04
    Kiina

    Suomen pandojen kohtalo selvisi: Lumi ja Pyry erotettiin toisistaan Kiinassa

  • 31.5.11:59
    Eläintarhat

    Karvaturri valtasi pandojen kodin Ähtärissä

  • 25.2.10:06
    Ähtäri

    Poliisi tutkii Ähtärin rahankäytön – palautettuihin pandoihin upposi miljoonia

  • 23.11.202415:48
    Ähtäri

    Ähtärin pandat saapuneet turvallisesti Kiinaan

  • 01.11.202414:54
    Luonto ja eläimet

    Talousvaikeuksissa kamppaillut Ähtärin eläinpuisto hakeutuu yrityssaneeraukseen