Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Millaiset kunnat meille jäävät soten jälkeen? Tätä pui illalla MTV Uutisten suuri kuntavaalitentti – mukana kaikkien eduskuntapuolueiden puheenjohtajat

Vaaliväittelyn juontavat Jan Andersson ja Eeva Lehtimäki.
Vaaliväittelyn juontavat Jan Andersson ja Eeva Lehtimäki.MTV / Onni Ojala
Julkaistu 08.06.2021 05:42

Terhi Riolo Uusivaara

terhi.riolo-uusivaara@mtv.fi

MTV Uutisten suuri kuntavaalitentti järjestetään tänään illalla. Kaksituntiseen tenttiin osallistuvat kaikki yhdeksän eduskuntapuolueiden puheenjohtajaa. MTV Uutisten tuottajan Antti Mälkösen mukaan luvassa on melko perinteinen tentti. 

– Koska paikalla on yhdeksän puheenjohtajaa, se tarkoittaa sitä, että puhujia on paljon. Keskitytään tiettyihin valittuihin teemoihin ja niistä teemoista otetaan kaikki irti, hän sanoo.

MTV Uutisten yhteiskuntatoimituksen päällikkö Eeva Lehtimäki kertoo, että teemoiksi on valittu ajankohtaisia kunta-aiheita. 

– Aika paljon katsotaan sitä, minkälaiset kunnat meille jäävät sen jälkeen, kun sosiaali- ja terveyspalvelut siirtyvät maakunnille. Puhutaan verotuksesta, puhutaan taloudesta. Eli ihan keskeiset kuntavaalien teemat, jotka ovat nousseet aivan viime viikkoina keskusteluun. 

Mälkönen lupaa, että lähetyksen loppuun on varattu erityiskierros. 

– Meillä on aina ollut tapana, että jotakin vähän omalaatuista ja poikkeavaa on. Niin kyllä me tälläkin kerralla pieni erikoiskierros sinne loppuun saadaan. Se kannattaa katsoa sitten ennen Kymmenen uutisia, kun tentti on loppumaisillaan. 

Vaalitentti alkaa tänään iltakahdeksalta ja sitä voi seurata suorana MTV3-kanavalla, MTV-palvelussa ja MTV Uutisten nettisivuilla. Vaalipäivä on ensi sunnuntaina.

Lisää aiheesta:

MTV:n Kuumat nimet -tentti tänään suorana – tähän juontaja aikoo kiinnittää erityisesti huomiotaMTV:n eurovaalitentit alkavat – Jan Andersson odottaa sähäkkää iltaa: "Eurooppalainen tapa sopisi hyvin näihin vaaleihin"Presidentinvaalien ensimmäinen tv-tentti tänään MTV:llä – "Kaikilla on pulssi tänä iltana pikkuisen koholla"Osalle äänestäjistä ratkaisevat vaaliteemat ovat selviä ja osa ei ole ehtinyt miettiä – puoluejohtajat kohtaavat pitkästä aikaa MTV:n vaalitentissä keskiviikkonaAluevaalien ennakkoäänestys päättyy – puheenjohtajat ottavat yhteen MTV:n vaalitentissä tänä iltanaAluevaalien superviikko MTV:llä: Vaalikiertue, tulospalvelu ja vaali-illan show – seuraa vaaleja kanssamme!
KuntavaalitKuntavaalitentitKotimaaPolitiikka

Tuoreimmat aiheesta

Kuntavaalit
  • 23.9.13:40
    Parkano

    Poliisi epäilee, että äänestäjiä olisi lahjottu oluella Parkanossa

  • 19.8.17:30
    Kuolemantapaukset

    Eemeli Peltosen kuolema valtava järkytys Järvenpäässä: "Sanattomaksi vetää"

  • 6.6.09:23
    Aluevaalit

    He äänestivät ahkerimmin alue- ja kuntavaaleissa

  • 4.6.15:07
    Vasemmistoliitto

    Kaksi jäsenyhdistystä pihalle Vasemmistoliitosta – "Pienen porukan törttöilyä"

  • 24.5.11:19
    Vaalit 2025

    Tuplavaalit sekoittivat äänestäjien päät – HS-selvitys paljasti, mikä kikka olisi vähentänyt hylättyjen äänten suurta määrää