Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Millainen rangaistus Jari Sillanpäälle on luvassa? "En halua vähätellä, mutta ei tämä rikoksista vakavimpia ole"

All Over Press
Julkaistu 04.01.2018 17:23
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Jari Sillanpää on saanut syytteet rattijuopumuksesta, huumausaineen käyttörikoksesta ja kahdesta liikennerikkomuksesta liittyen tapaukseen, jossa hän kärähti päihtyneenä auton ratista. Mediatietojen mukaan Sillanpää oli käyttänyt metamfetamiinia.

Rikosnimikkeenä rattijuopumus kattaa myös huumausaineiden vaikutuksen alaisena ajamisen. Rangaistus rattijuopumuksesta on sakkoja tai enintään puoli vuotta vankeutta. Sama rangaistusasteikko koskee myös huumausaineen käyttörikosta ja liikenneturvallisuuden vaarantamista.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Rikos- ja prosessioikeuden professori Matti Tolvanen Itä-Suomen yliopistosta arvioi rikosnimikkeiden perusteella, että Sillanpää saa oikeudessa sakkorangaistuksen.

– 30–40 päiväsakkoa on aika tavanomainen rangaistus tavallisesta rattijuopumuksesta. Käyttörikos ei sitä juuri lisää, sen vaikutus on aika vähäinen, Tolvanen arvioi.

– Ei tämä rikoksista mitenkään vakavimpia ole. En halua vähätellä, mutta rikoksista nämä ovat siellä sakkopäässä.

Kun tapaus sovitetaan sakoilla, jää oikeuden tehtäväksi sopivan päiväsakkomäärän arviointi. Alkoholilla päihtyneiden rattijuoppojen kohdalla sakkojen määrä nousee Tolvasen mukaan suhteellisen kaavamaisesti promillejen mukaan. Huumeissa asia on hieman monimutkaisempi.

– Riippuu laboratorion lausunnosta: mitä aineita on käyttänyt ja mikä on sen pitoisuus. Laboratorio arvioi aina vaikutusta. Mutta rikosnimikekin kertoo, että kyseessä on tavallinen rattijuopumus, eli sakkojuttu on, hän toteaa.

Tapaus nosti puheenaiheeksi myös kysymyksen siitä, onko huumeiden käyttö arkipäiväistynyt Suomessa.

9:00Asenteet löystyvät, käytetäänkö huumeita jopa työstressiin?

Lisää aiheesta:

Jarkko Sipilän kommentti: Niko Ranta-ahon tapaus paljastaa huumepomojen porsaanreiänKommentti: Korkein oikeus lieventää törkeiden huumerikosten rangaistuksia – uusi linja kertoo isosta ongelmastaRikosoikeuden professori Sillanpään myöntämistä huumemääristä: ”Mahdollisesti vankeustuomio”"Rikoslakia huudettu apuun ähkyyn asti" – professori poistaisi rikoslaista liikennerikkomuksia ja huumeiden käytönJari Sillanpäätä syytetään neljästä rikoksesta – huumekäryn lisäksi syyte rattijuopumuksesta ja liikennerikkomuksistaTutkimus: Rattijuopumustuomiot vaihtelevat suuresti alueittain – sakkoja yhtäällä, vankeutta toisaalla
Jari SillanpääJari Sillanpään huumesotkutRikos

Tuoreimmat aiheesta

Jari Sillanpää
  • 10.4.19:07
    Musiikki

    Jari Sillanpään konsertteja perutaan – ennakkolipunmyynti ei ole sujunut toivotusti

  • 7.4.18:02
    Marita Taavitsainen

    Marita Taavitsainen avautuu väleistään Jari Sillanpäähän

  • 10.11.202320:00
    Mikael Gabriel

    Pekka Poudan koirien jäähyväiset, kiitetty ja kiistelty veropäivä sekä Mikael Gabrielin pilvipizzeriat – nämä aiheet puhuttivat viihdemaailmassa tällä viikolla

  • 08.11.202308:16
    Verot

    Jari Sillanpään tulot eivät päätä huimaa

  • 05.11.202316:30
    Paula Joukanen

    Matthew Perry haudattiin, Jenni Vartiainen tekee comebackin, Jari Sillanpään keikat hupenevat – nämä aiheet puhuttivat viihdemaailmassa tällä viikolla