Korkein oikeus todella haluaa pudottaa törkeistä huumerikoksista annettavia tuomioita, koska niistä on tullut liian kovia suhteessa muihin rikoksiin. Tämäkin kertoo karua kieltä huumeongelman kasvusta, kirjoittaa MTV Uutisten rikostoimituksen päällikkö Jarkko Sipilä.
Huumejuttujen rangaistuksista on puhuttu vuosia Suomen oikeustalojen käytävillä ja kahviloissa. Aiheena on ollut huumerikoksista langetettavien tuomioiden ankaruus suhteessa muihin rikoksiin.
Huumejutussa ei ole enää pitkään aikaan tarvittu kummoistakaan huume-erää, kun kymmenen vuoden maksimivankeustuomion edellytykset ovat täyttyneet.
Törkeässä pahoinpitelyssä on sama kymmenen vuoden enimmäisrangaistus, mutta niissä harvoin ylitetään edes viiden vuoden raja.
Tämän taustalla ovat historialliset syyt. Aikanaan rangaistuskäytäntö oli hajanainen, mutta vuonna 2006 Helsingin hovioikeus teki taulukon, jolla rangaistuksia yhtenäistettiin. Vankeusvuosia ryhdyttiin jakamaan sen mukaan mistä aineesta on ollut kyse, kuinka vahvaa se on ollut ja paljonko kamaa oli.
Kun huumeliigojen salakuljettamien aineiden määrät ovat kasvaneet, myös taulukkoon sidotut vankeusrangaistukset ovat pidentyneet.
