Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Miksi nuori liittyy Isisiin? – "Ennen nobody, nyt taistelijana matkalla paratiisiin"

Taistelija vartioi Tel Abyadin rajaporttia Pohjois-Syyriassa kesäkuussa.
Taistelija vartioi Tel Abyadin rajaporttia Pohjois-Syyriassa kesäkuussa.
Julkaistu 18.11.2015 22:00
Toimittajan kuva

Jouni Sipilä

jouni.sipila@mtv.fi

Pariisin iskujen pääsuunnittelijaksi epäilty mies kävi aikoinaan katolista koulua Brysselissä. Nyt häntä epäillään hirmuteosta – mikä saa ihmisen radikalisoitumaan ja kääntymään taistelijaksi Isisin riveihin?

Pääsuunnittelijaksi epäilty Abdelhamid Abaaoud jätti koulunsa kesken. Uskonto ei tuntunut kiinnostavan häntä, mikä häiritsi hänen perhettään. Neljässä vuodessa kaikki kuitenkin kääntyi päälaelleen, ja Abaaoud matkusti Syyriaan. Lopputulos on surullisen tuttua.

Abdelhamid Abaaoud

Pääsuunnittelijaksi epäilty Abdelhamid Abaaoud.AFP / Lehtikuva

Terrorismia tutkineen Atte Kalevan mielestä radikaalijärjestöihin hakeutuvien eurooppalaisten taustoja kuvataan liian yksinkertaisesti. Radikalisoitumisen taustalla ei läheskään aina ole köyhyyttä tai yhteiskunnallista osattomuutta.

Atte Kalevalla on omakohtaisia kokemuksia ääri-islamilaisuudesta. Kaleva ja hänen vaimonsa siepattiin Jemenissä kaksi vuotta sitten. Puoli vuotta vierähti terroristien vankina. Hän teki vankeusaikana muistiinpanoja, joita käytti myöhemmin hyödykseen tehdessään väitöskirjaansa. 

Vapautettu suomalaispariskunta Atte ja Leila Kaleva tiedotustilaisuudessa Omanissa 9. toukokuuta 2013.Vapautettu suomalaispariskunta Atte ja Leila Kaleva tiedotustilaisuudessa Omanissa 9. toukokuuta 2013.LEHTIKUVA / AFP PHOTO/STR

"Hän, joka aikaisemmin oli täysin nobody"

Radikalisoituneita yhdistäviä tekijöitä ovat useimmiten maahanmuuttajatausta ja uskonnollisen ajattelun herääminen.

– Totta kai mukana on yksilöitä, joilla ei ole mennyt kovin hyvin. Mutta mukana on kuitenkin paljon keskiluokkaista väkeä. Al Qaida keräsi aikoinaan joukkoihinsa hyvin paljon insinöörejä. Isis puolestaan vetoaa hyvin laajasti erilaisiin kansanosiin. Monella heistä elämän tarkoitus ja päämäärä ovat kateissa.

Tässä vaiheessa monen radikalisoituvan ajattelussa uskonnollisuus alkaa korostua. Islamin tulkinnasta löydetäänkin yhtäkkiä se puuttuva päämäärä elämälle.

– Hän, joka aikaisemmin koki olevansa täysin nobody, onkin yhtäkkiä taistelijana matkalla paratiisiin Allahin tiellä. Rinnalla on suuri joukko samalla tavalla ajattelevia veljiä ja sisaruksia. Kaikki ihannoivat profeetta Muhammedin elämäntapaa ja ovat kuin samasta puusta veistettyjä. Tämä voi tarjota hyvin voimakkaan kokemuksen, Atte Kaleva arvioi.

Atte KalevaAtte Kaleva oli itse Jemenissä siepattuna.Lehtikuva

Naisten määrä selvässä nousussa

Kalevan mukaan taustalla voi olla kääntyminen islamiin muusta uskonnosta tai uskonnottomuudesta – kuitenkin moni on taustaltaan muslimi, ja ehkä kokenut olevansa sitä van tavan vuoksi.

– Samalla tavalla kuin muissakin uskonnoissa herätyskokemuksen jälkeen laineet saattavat lyödä aika korkealla ja voi tulla ylilyöntejä.

Atte Kaleva sanoo, että joillakin jihadismi on myös kapinaa omaa perhettään tai sukuaan kohtaan. Siinä kun länsimainen nuori kapinallinen lähtee polttamaan marijuanaa Aasiaan, musliminuori lähtee Isisin riveihin.

Naisten määrä Isisin riveissä on vielä melko vähäinen, mutta osuus on Kalevan mukaan selvässä nousussa.

– Syytä tähän on vaikea sanoa, mutta ei jihadismi ole pelkästään nuorten vihaisten miesten laji. Yhä useampi nainen ajattelee taistelun olevan myös hänen velvollisuutensa.  

Lisää aiheesta:

Jihadismitutkija MTV:lle: Isis-kytkökset voivat vaikeuttaa al-Holista saapuneiden suomalaisnaisten sopeutumista yhteiskuntaan – "He muodostavat selvän turvallisuusriskin"Terrori-isku tuhosi trooppisen lomaidyllin, uusimpien iskujen tekijöinä jopa kokonaisia perheitä – kaksi poikaansa menettänyt Wenny ei haudo kostoa: "Jumala saa rangaista"Pohjoisafrikkalaiset nuoret radikalisoituvat identiteettikriisin myötä – "Turvapaikkajärjestelmässä on valuvika"Jos Isis ilmoittaisi iskeneensä Turussa, syytettäisiinkö taas ensin islamia? "Pitäisi tuoda selkeämmin ilmi, että teko on mieleltään häiriintyneiden pikkurikollisten"Nuoren seikkailunhalu voi ajaa äärijärjestön riveihin – "Jos isä ei osta pojalle mopoa, seuraava puhelu tulee Raqqasta""Kenen tahansa lapsi voi radikalisoitua" – äidin rooli vaaran ehkäisyssä todella iso
Pariisin hyökkäyksetUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Pariisin hyökkäykset
  • 26.07.202411:43
    Terrori-iskut

    Belgian terroriepäillyt pysyvät kiinniotettuina – yhteyttä olympialaisiin ei vahvistettu

  • 08.09.202107:03
    Terrorismi

    Mittava oikeudenkäynti Pariisin verisistä terrori-iskuista alkaa viimein – teatterista pelastunut Jerome: "En usko, että epäillyt tulevat puhumaan"

  • 21.10.201915:32
    Isis

    Yli 100 kuolonuhria vaatineiden Pariisin terrori-iskujen tutkinta valmistui – oikeudenkäynti alkanee vasta ensi vuonna

  • 27.06.201912:36
    Saksa

    Bosnialaismies pidätettiin Saksassa Pariisin vuoden 2015 terrori-iskuihin liittyen

  • 24.03.201917:03
    Isis

    Miksi 26-vuotias ranskalainen bileprinsessa liittyi Isisin riveihin? Kuoli auttaen Pariisin iskujen päätekijää: ”Hasnasta olisi ollut mahtavaa nähdä kasvonsa juorulehden kannessa”