Kirjailija Mika Waltarin salassa olleet, rakastajatar Leena Ilmarille lähetetyt kirjeet ja runoelma näkivät päivänvalon joulukuussa 2024, kun Helsingin Sanomat julkaisi niistä artikkelin. Mika Waltari -seuran puheenjohtaja Juha Salo ja kirjallisuudentutkija Vesa Haapala näkevät materiaalin jonkinlaisena tunnustuksena.
Suomen kuuluisimpiin kirjailijoihin kuulunut Mika Waltari (k. 1979) lähetti aikoinaan rakastajattarelleen Leena Ilmarille omakohtaiseksi luonnehtimansa runoelman ja kirjeitä. Runoelmassa hän kuvaili muun muassa vaimon raiskaamista.

Waltari itse kuvaili, ettei runoelmaa voisi antaa kenenkään säädyllisen tai edes säädyttömän ihmisen luettavaksi.
Kyseinen materiaali on ollut Suomalaisen Kirjallisuuden Seuran arkistossa, jonne Ilmari sen vei. Helsingin Sanomat julkaisi löydöksistä artikkelin 11. joulukuuta.
Mika Waltari -seuran puheenjohtaja Juha Salo ei usko seuralaisten tai tutkijoidenkaan yllättyneen löydöksistä.
– Se, että tällaisia kirjeitä oli olemassa, tiedettiin kyllä. Yllätys oli ehkä tämä sisältö. Tämän yhden runon voimakas pornografinen ja eroottinen sävy. Se on aika raflaava runo, Salo kertoi

