Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
1:18Mannerheimin historiallinen junavaunu töhrittiin MikkelissäTältä legendaarinen salonkivaunu näyttää nyt.
Julkaistu 06.08.2020 18:17
Toimittajan kuva

Maria Nykänen

maria.nykanen@mtv.fi

Historiallinen Mannerheimin salonkivaunu joutui ilkivallan kohteeksi keskiviikon ja torstaina välisenä yönä. 

Mikkelin kaupunginmuseon museonjohtaja Matti Karttusta kohtasi ikävä näky torstaiaamuna.

Museon ylläpitämän Mannerheimin salonkivaunun kylkeen oli yön aikana ilmestynyt valtava, töhryinen graffiti.

Karttunen on järkyttynyt, sillä salonkivaunun historiallinen arvo on erittäin suuri.
 

Mikä röyhkeys! Hitlerin Suomen-vierailun historiallinen tapaamispaikka töhritty – Mannerheimin salonkivaunua erittäin vaikea puhdistaa: "Liikkuiko tekijöiden päässä mitään"

salonkivaunu-2
Epämääräinen töhry koristaa nyt historiallisesti arvokasta salonkivaunua. Kuva: Emmi Martiskainen.Emmi Martiskainen

Puolustusvoimien ylipäällikönä toiminut Mannerheim matkasi salonkivaunussa satoja kertoja talvi- ja jatkosodan aikana.

– Talvi- ja jatkosodan aikana Mannerheim matkusti kaikki pidemmät matkat omalla junalla, johon salonkivaunu liitettiin. Mannerheim teki useita tarkastusmatkoja rintamanosiin ja matkusti Mikkelin ja Helsingin väliä ahkerasti, Karttunen kertoo.

Yhteensä Mannerheim teki salonkivaunussa yli 100 matkaa vuosina 1939–1946.

Lue myös: Hitlerin normaalia puheääntä kuullaan vain yhdellä, Suomessa salaa äänitetyllä nauhalla – kuuntele äärimmäisen harvinainen tallenne!

Hitlerin puheita nauhoitettiin salaa salonkivaunussa

Edustustilaisuuksien lisäksi salonkivaunussa käytiin useita neuvotteluja.

Yksi tunnetuimmista salonkivaunun vieraista oli Saksan valtakunnanjohtaja Hitler, joka saapui yllätysvierailulle Mannerheimin 75-vuotispäiville vuonna 1942.

– Illallisen jälkeen herrat tiettävästi siirtyivät salonkivaunuun neuvottelemaan ja jatkamaan iltaa, Karttunen kertoo.

Tuona iltana salonkivaunussa nauhoitettiin salaa kuuluisa nauhoite, jossa kuullaan poikkeuksellisesti Hitlerin normaalia puheääntä.

salonkivaunu-1Salonkivaunu Mikkelin rautatieasemalla vuonna 2010. Kuva: Harri HeinonenHarri Heinonen

Salonkivaunussa kelpasi edustaa, sillä sieltä löytyvät salongin lisäksi keittiö ja wc sekä viisi makuuhyttiä, joissa yöpyivät Mannerheimin lisäksi hänen adjutanttinsa sekä vaihteleva vieraiden joukko.

Mannerheimin salonkivaunu oli tavallisesti liitettynä päämajan esikuntajunaan, mutta usein se yhdistettiin myös tavallisen siviilijunan perään.

"Kyllähän sitä ihmettelee, mitä on mahtanut tekijöiden päässä liikkua"

Nyt Mikkelin kaupunginmuseo aikoo toimia pikaisesti pelastaakseen historiallisen kohteen.

– Vaunun ulkopinta on puupaneelia, joka on hyvin huokoista. Spraymaali imeytyy syvälle materiaaliin ja sitä on erittäin vaikea puhdistaa. Tärkeintä on, että töhry saadaan pois mahdollisimman nopeasti. 

Myöhemmin "tägi" tullaan Karttusen mukaan peittämään perusteellisemmin paikkamaalauksella. 

Vahingonteosta on tehty rikosilmoitus ja Karttusen mukaan poliisi on alkanut tutkia valvontakamerakuvia. 

– Kyllähän sitä ihmettelee, että mitä mahtaa tekijän tai tekijöiden päässä liikkua vai liikkuuko yhtään mitään, Karttunen pohtii. 

Lisää aiheesta:

Vihtiläiskartanosta paljastui historiallinen asekätkö: Toimintakuntoisia kiväärejä sisällissodan ajalta, yksi peräisin Japanin armeijalta – katso videoRantasauna, 350 kelohonkaa ja uljas avokuisti – tällaisen metsästysmajan Mannerheim sai syntymäpäivälahjaksi 80 vuotta sittenSalakokouksia, rauhanneuvotteluita ja valtionjohdon tapaamisia: MTV pääsi kurkistamaan Königstedtin kartanoon, jonne vain harvoilla on asiaaMannerheimin salonkivaunun töhrimiseen käytetty spraymaali imeytynyt syvälle puupaneeleihin – Museojohtaja: "Kyllä tässä aika suuri vahinko on tehty"Marsalkka Mannerheimin entinen koti on myynnissä Mikkelissä – tämä massiivinen ja kaupungin historiallisin rakennus irtoaa nyt 1,7 miljoonalla eurollaHitlerin normaalia puheääntä kuullaan vain yhdellä, Suomessa salaa äänitetyllä nauhalla – kuuntele äärimmäisen harvinainen tallenne!
HistoriaMannerheimAdolf HitlerJunatMuseotKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Historia
  • 08:12
    Tampere

    Tältä näytti muinainen suomalainen nuorukainen

  • Eilen07:00
    Uskonnot

    Tänään on pyhäinpäivä: Tiedätkö mikä se on?

  • Eilen06:49
    Dinosaurukset

    T.rexin luuranko kuuluikin aivan eri lajille: käsitys dinosaurusten kuninkaasta mullistui

  • pe18:09
    Juhlat

    Halloween, vai sittenkin kotimainen kekri? Noitaopiston Katariina paljastaa rituaalinsa salat

  • pe10:29
    Halloween

    Milloin halloweenia kuuluisi oikeasti viettää Suomessa?