CANAL+:n jääkiekkoasiantuntija Mika Kortelaisen mukaan HIFK ei ole alisuorittanut, vaikka se on joutunut taipumaan puolivälierissä kahdesti paikallispukari Jokereille.
Jokerit on selättänyt HIFK:n puolivälierissä kahdesti, vaikka petojoukkue lähti sarjaan suosikkina.
- Asetelmat ovat kääntyneet päälaelleen, ei siitä ole kahta sanaa. IFK lähti tietyllä tapaa suosikkina, mutta ei liian selvänä kuitenkaan. Täytyy muistaa, että Jokerit alisuoritti runkosarjassa. Nyt on nähty, että siellä on potentiaalia, Kortelainen muistuttaa.
HIFK oli avausottelussa Jokereita selvästi heikompi, mutta lauantaina taisto oli tasaisempi.
- Jokerit oli jostain syystä paremmin valmistautunut nimenomaan ensimmäiseen peliin. Toiseen peliin IFK nosti tasoa ja ottelu oli molemmilta tasapainoinen esitys. Sen perusteella en sanoisi, että IFK olisi alisuorittanut. Lauantai oli molemmilta mielettömän hyvä. Tunteita oli, mutta ei ylilyöntejä, "Kölli" näkee.
Joukkueet kohtaavat tänään kolmannen kerran. Illalla punapaidat ovat käytännössä pakkovoiton edessä.
- IFK:lla on tänään viimeinen iskun paikka. En millään jaksa uskoa, että jos IFK häviää tänään, että he voittavat neljästi peräkkäin Jokereita vastaan. Muutoin vain ihme voi pelastaa, Kortelainen uskoo.