Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Mika Häkkinen lataa kovaa tekstiä Lewis Hamiltonista – pelkää karua skenaariota

Lewis Hamilton (kuvassa keskellä, kypärä päässä).
Lewis Hamilton (kuvassa keskellä, kypärä päässä).IMAGO/Michael Potts/ All Over Press
Julkaistu 04.01.2025 08:04
Toimittajan kuva

Ilari Savonen

ilari.savonen@mtv.fi

ilarisavonen

Mika Häkkinen pelkää, että F1:n seitsenkertainen maailmanmestari Lewis Hamilton, 39, kohtaa samanlaisen skenaarion, minkä hän itse koki uransa lopulla.

Häkkinen jakoi napakkaa tekstiä Viaplayn F1 Talks 2024 -ohjelmassa, missä muun muassa hän ja hänen entinen tallikaverinsa David Coulthard perkasivat vastaikää päättyneen formulakauden käänteitä.

Tapetille nousi lajin seitsenkertaisen maailmanmestarin Lewis Hamiltonin tilanne. Hamilton vaihtaa nyt Ferrarille – hyvin menestyksekkään Mercedes-pätkän jälkeen.

Muutos tapahtuu kuitenkin hetkellä, kun Hamiltonin yllä on paljon kysymysmerkkejä.

– Minusta Lewis oli viime kauden isoin pettymys, Coulthard latasi ohjelmassa, jatkaen:

– Tiedän, että tuo on kiistanalainen kannanotto, koska hän on moninkertainen mestari ja todellinen voittajahahmo, mutta en ole koskaan nähnyt häntä tällaisena formuloissa. Hän jäi jyrän alle aika-ajoissa, vaikka normaalisti suuret kuskit pystyvät aina löytämään lisää vauhtia silloin, kun on tosi kyseessä, Coulthard totesi.

Coulthardin vanha McLaren-tallikaveri Mika Häkkinen pelkää, että Hamilton ajautuu nyt samanlaiselle polulle, missä hän itse oli uransa loppuvaiheilla.

– Olemme kuljettajia, joten tiedämme, mistä on kyse. Jos kuskina saa tunteen siitä, että paras terävyys katoaa… minun tapauksessani se johti epätasaisuuteen, mikä ei taas toimi tässä lajissa. Jos olet nopea, sinun pitää pysyä sillä tiellä. Tiimit eivät tykkää, jos taso tippuu. Se on kuitenkin kuski, jonka pitää itse tajuta tuo, Häkkinen aloitti.

– Kaiken jälkeen on vaikea sanoa, että ”siinä se. Olen saanut tarpeekseni.” Lewis on voittanut niin monta mestaruutta, joten voin vain kuvitella, että miltä hänestä tuntuu. On selvää, että hänellä on itseluottamusta, hän tietää, miten laji toimii, miten autot toimivat ja mistä vauhtia voi löytää. Mutta sitten kun paras terävyys katoaa, sitä on vaikea saada enää takaisin. Tapahtuuko niin ensi vuonna? Voin vain puhua oman kokemukseni puolesta, kun aloin kyselemään itseltäni tuosta. Tuo ei ole mikään yksinkertainen juttu.

Häkkinen viittaa oman F1-uransa loppuvaiheisiin. Häkkinen voitti kuljettajien maailmanmestaruuden peräkkäisillä kausilla 1998 ja -99. Sen jälkeen (2000) Häkkinen hävisi maailmanmestaruuden Michael Schumacherille 19 pisteen erolla.

Sitä seuraavalla kaudella (2001) Häkkisen suoritustaso ailahteli. Hän veti omat johtopäätöksensä, kun hän vetäytyi sarjasta.

Piakkoin 40 vuotta täyttävä Hamilton oli viime kaudella kuljettajien MM-sarjassa vasta seitsemäs. Hän jäi myös pisteissä tallikaverinsa George Russellin taakse. 

Lisää aiheesta:

Lewis Hamiltonista karua tekstiä – nyt väläytellään jo häkellyttävällä ratkaisullaKovaa puhetta Lewis Hamiltonista – uran pelätään päättyvän etuajassa: "Hämmentynyt ja epätoivoinen"Mitä tapahtui Lewis Hamiltonille? Asiantuntija hämmästelee tilastoa: "Se on outoa"Lewis Hamiltonin ex-tallikaveri täräytti: "Ehkä hän ajattelee uransa olevan ohi"Heikki Kovalaiselta kovaa puhetta Lewis Hamiltonista: Lähes tappoi Nico Rosbergin ja triggeröi Alonson alamäkeenMika Häkkinen ihmettelee, miksi Lewis Hamiltonia halveksutaan – "Ei menestys ole vain siitä kiinni"
F1Mika HäkkinenLewis HamiltonFerrariMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • Eilen10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • ti17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • ti11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä

  • ma12:17
    Lewis Hamilton

    Lewis Hamilton avautui vääryydestä: "Melko hullua"