Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääOlympialaisetDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliOlympialaisetJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Kovaa puhetta Lewis Hamiltonista – uran pelätään päättyvän etuajassa: "Hämmentynyt ja epätoivoinen"

Lewis Hamiltonin alkukausi Ferrarilla on ollut vaikeuksien sävyttämä.
Lewis Hamiltonin alkukausi Ferrarilla on ollut vaikeuksien sävyttämä./All Over Press
Julkaistu 29.04.2025 21:21
Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Kun Lewis Hamilton päätti reilu vuosi sitten vaihtaa Mercedeksen täksi kaudeksi Ferrariin, kyseessä oli monien silmin todellinen unelmasiirto. Viiden ensimmäisen kisan aikana todellisuus on kuitenkin lyönyt vasten kasvoja.

1. helmikuuta 2024 tärähti kaikki yllättänyt uutinen, joka ei jättänyt ketään kylmäksi: seitsenkertainen maailmanmestari Hamilton siirtyy Ferrarille.

Siirtouutinen sykähdytti, sillä Hamilton on F1-historian menestyksekkäin kuljettaja ja Ferrari sen maineikkain talli. 

Lisäksi Hamilton ajoi 12 viime vuotta Mercedeksellä ja jo ennen tätä kuusi vuotta saksalaisvalmistajan moottoreilla McLarenilla, joka oli Hamiltonin kolme ensimmäistä F1-kautta (2007–2009) käytännössä yhtä kuin Mercedeksen tehdastiimi.

Ne, joilla odotukset Hamiltonin ja Ferrarin yhteistyölle olivat huipussaan, ovat joutuneet ruuvaamaan niitä alkukaudesta useammankin napsun alaspäin. Hamilton voitti toki kauden toisena GP-viikonloppuna Kiinassa sprintin, mutta muuten säkenöinnistä ei ole ollut tietoakaan.

Edellisenä GP-viikonloppuna Saudi-Arabiassa nähtiin ja kuultiin jopa tuskastunut brittitähti, joka kuvaili seitsemänteen sijaan päättynyttä  kisaansa "kamalaksi".

– Tästä päivästä ei ole mitään hyvää mukaan otettavaksi. Se oli kamalaa, ei lainkaan nautinnollista. Luistelin vain ympäriinsä. Tilanne on aika paha, Hamilton sanoi BBC:n mukaan.

– Minun on vaikea tuntea autoa. Siihen ei ole mitään erityistä syytä, asiaa, josta voisin sanoa, että "tästä on kyse". 

Hamiltonilta kysyttiin myös, miksi kaikki muu kuin Kiinan sprintti on ollut niin vaikeaa. Vastaus oli kuvaava.

– Minulla ei ole vastausta.

Suurimpia muutoksia Mercedekseltä Ferrarille hypätessä on ollut moottorin vaihtuminen. Hamiltonin mukaan Ferrarin moottori vaatii moottorijarrutusta ja Mercedeksellä niin ei kuulemma tarvinnut tehdä koskaan. Myös jarrut ovat vaihtuneet Carbon Industriesistä Bremboon.

Viiden GP-viikonlopun jälkeen Hamilton on sarjassa seitsemäntenä 31 pisteellään. Tallikaveri Charles Leclercin sijoitus on viides 47 pisteellä. Heidän väliinsä mahtuu Hamiltonin Mercedeksellä korvannut 18-vuotias Kimi Antonelli 38 pisteellään.

Saksalaisella Sport 1:llä käydään viikonloppuna ajettavan Miamin GP:n alla kovaa keskustelua Hamiltonin tilanteesta. 40-vuotiaan britin sanotaan jopa ajavan tulevaisuudestaan.

– Jossain vaiheessa oheistuotemyynnillä ei ole enää väliä, kun menestys puuttuu. Silloin Ferrari kysyy Hamiltonilta, haluaisiko hän lopettaa – erityisesti, koska Maranellossa tiedetään, että Max Verstappen saattaa olla markkinoilla, entinen F1-kuski Marc Surer sanoo.

Myös toinen ex-kuski Ralf Schumacher vihjaa, ettei Hamilton välttämättä ajaisi Ferrari-sopimustaan loppuun. Sky Sportsin mukaan Hamiltoin sopimus on voimassa ainakin vielä ensi kauden.

 – Lewis vaikuttaa olevan hämmentynyt ja epätoivoinen sekä sanoissaan että kehonkieleltään. Tiedän omasta kokemuksestani, että jossain kohtaa käy niin, että aamulla herätessään tajuaa, ettei jatkamisessa ole enää järkeä. Kukaan ei halua olla oman tiiminsä menestyksen tiellä. Toivon, että Lewis pystyisi kääntämään tilanteen ympäri, mutta pelkään hänen ripustavan kypäränsä naulaan ennen sopimuksen umpeutumista.

Vuodet 2006–2023 Red Bullin kakkostallia johtanut Franz Tost sanoo Hamiltonin olevan kovassa paikassa, kun rinnalla ajaa Leclercin kaltainen lahjakkuus.

– Leclerc tuntee tiimin, ja ikäero toimii hänen hyväkseen. Jos Hamilton voittaa tämän kaksintaistelun, Leclerc menettää osan maineestaan. Näin ollen hänen (Leclercin) täytyy voittaa ja tehdä kaikkensa sen eteen.

– Hamiltonin esimerkki näyttää, miten monimutkaista F1:stä on tullut, erityisesti siksi, että kaikki on kiinni siitä, että sadasosa voi muuttaa kaiken.

Red Bullin neuvonantaja Helmut Marko on ainakin Sureriin ja Schumacheriin nähden päinvastaista mieltä. Hän uskoo vakaasti Hamiltonin olevan mukana vielä ensi kaudellakin.

– Hän kyllä näyttää epätoivoiselta, mutta uskon hänen odottavan vuoden 2026 autoa ja toivovan, ettei Ferrari ainoastaan osu jättipottiin autonsa kanssa vaan myös tekee siitä sellaisen, että se sopii hänelle paremmin.

F1Lewis HamiltonFerrariUrheilu
Toimittajan kuva
Mikko Hyytiä
MTV Uutiset

Mikko Hyytiä työskentelee MTV Uutisissa urheilutoimittajana. Voit olla yhteydessä esimerkiksi juttuvinkkien tiimoilta. Sähköposti: mikko.hyytia@mtv.fi

Lisää aiheesta:

Pitkään odotettu F1-auto paljastui viimein – innostunut vastaanotto: "Adrian Newey on paiskinut kovasti hommia"Sebastien Ogier latasi sopimatonta tekstiä – nyt tuli vastausPainajainen kävi toteen – rallimestareilta synkkää puhetta: "Äärimmäisen huolestuttavaa"Jonne Halttuselta järisyttävä arvio Kalle Rovanperän seuraajasta: "Voisin lyödä vaikka vetoa"MM-rallitähti avoimena epävarmuudestaan – "Se ei ole totta"Sergio Pereziltä kaunistelematonta tekstiä Red Bull -ajoistaan – "Koko F1:n huonoin työpaikka"

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • to22:28
    Moottoriurheilu

    Kalle Rovanperälle takaisku Uudessa-Seelannissa

  • to19:56
    Aston Martin

    Pitkään odotettu F1-auto paljastui viimein – innostunut vastaanotto: "Adrian Newey on paiskinut kovasti hommia"

  • to14:53
    Mercedes

    F1-testeistä tärähti "ensimmäinen varoitusmerkki muille"

  • to13:19
    Williams

    F1-tallista karuja puheita – pomo avasi nyt "äärimmäisen kivuliasta" ratkaisua

  • ke18:30
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-ajokissa erityinen yksityiskohta – "Aika siistiä"