Elokapinan mukaan rahoitusta ei käytetä laittomiin tarkoituksiin.
Koneen Säätiö on myöntänyt ensi kertaa rahoitusta metsien kestävän kehityksen hyväksi. Yksi rahansaajista on Elokapina-ympäristöliike.
200 000 euroa saanut hanke on nimeltään Metsän vuoro – Elokapinan väliintulo keskusteluun ja siinä toteutetaan metsäaiheinen kampanja. Koneen Säätiön mukaan kampanja pitää sisällään muun muassa taideperformansseja, mielenosoituksia ja keskustelutilaisuuksia.
– Elokapina jatkaa samoilla metodeilla kuin ennen toimimista, mutta rahoitusta ei käytetä laittomiin tarkoituksiin, kertoo Elokapinan projektivastaava Amos Wallgren MTV Uutisille.
"Jotain käänteentekevää"
Huomenta Suomessa vieraana ollut Elokapinan Eeva Rajakangas kertoo, että summa tuntui luottamuksenosoitukselta.
– Sitten taas jos miettii, millaisia rahoja liikkuu tuolla suurilla öljy-yhtiöillä ja muilla, niin eihän se nyt sinänsä ole suuri summa. Mutta todella hyvä alku, kyllä musta tuntuu, että tänä syksynä tapahtuu jotain käänteentekevää.
Ympäristöliikkeen toiminta perustuu kansalaistottelemattomuuteen. Elokapina on tullut tunnetuksi erityisesti liikenteen sulkevista mielenosoituksistaan.
Kuinka varmistetaan, että liikkeen saama rahoitus ei mene laittomaan toimintaan?