Itä-Uudenmaan käräjäoikeus aloittaa tänään Vantaan Tikkurilassa 19. kesäkuuta tapahtuneen perheenäidin murhan käsittelyn.
Syytettynä on kuolleen naisen, 43-vuotiaan perheenäidin 49-vuotias aviomies. Pariskunta on kotoisin Etelä-Aasiasta.
Asianomistajana käräjäoikeudessa ovat uhrin lapset.
Mies on myöntänyt aiheuttaneensa uhrin kuoleman. Hänet otettiin kiinni perheen asunnosta, jossa rikoskin tapahtui.
Poliisi on ollut tutkinnasta hyvin niukkasanainen mutta on kertonut, että uhriin oli kohdistettu vakavaa väkivaltaa. Pariskunnalla on alaikäisiä lapsia.
Käräjäoikeus päätti oikeuskäsittelyn julkisuudesta tänään istunnon alussa. Puheenjohtaja totesi, että osa oikeudenkäynnistä on avoin, osa ei. Osa oikeudenkäynnistä käsittelee perheen elämään ja lasten yksityiselämään liittyviä arkaluonteisia seikkoja.
Syytetty mies peitti kasvonsa astuessaan oikeuden eteen. Hänellä oli kasvoillaan kasvomaski ja syvälle päähän vedetty huppu. Syyttäjän lukiessa syytettä mies nyyhki voimakkaasti.
Syyttäjän mukaan miehelle ja naiselle tuli riitaa naisen viestittelystä eräälle miehelle. Riita johti useisiin veitseniskuihin. Syyttäjä pitää rikosta vakaasti harkittuna, sillä mies oli jo aiemmin uhannut tappaa naisen, seurannut tämän puhelimen käyttöä vakoiluohjelmalla ja muutenkin kontrolloinut naisen elämää voimakkaasti. Lisäksi mies oli hakenut internetistä tietoa teräaseista ja henkirikoksen rangaistuskäytännöstä.
Pariskunnan lapset yhtyvät pääosin syyttäjän vaatimuksiin ja vaativat myös korvauksia. Perheen vanhin lapsi taas katsoo, että isä tulisi tuomita murhan sijasta taposta.
Järjestetty avioliitto
Uhrin vanhempien asianajaja huomautti, että päällisin puolin käsiteltävä rikosasia näyttää yksinkertaiselta, mutta taustalla on ollut huomattavasti monimutkaisempi kuvio. Siihen on liittynyt muun muassa pieleen mennyt järjestetty avioliitto.
Vanhemmat katsovat, että kyseessä on kuitenkin ollut kylmäverinen murha.
Syytetty mies taas kiistää murhasyytteen. Hän myöntää syyllistyneensä tappoon, mutta sitä ei ole hänen mukaansa tehty vakaasti harkiten.
– Vastaajan tavoitteena ei ollut aviopuolison kuolema, vaan avioliiton pelastaminen, miehen avustaja, varatuomari Heikki Lampela sanoo.

