Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mies huijasi leffakorkki-keräyskilpailussa lähes tuhat elokuvalippua

Hartwall ihmetteli miehen syöttämien koodien määrää elokuussa 2014, jolloin mies lähetti todisteeksi kuvan keräämistään korkeista. Suurin osa koodeista oli kuitenkin huijausta. (Kuva: oikeudenkäyntiaineisto)
Hartwall ihmetteli miehen syöttämien koodien määrää elokuussa 2014, jolloin mies lähetti todisteeksi kuvan keräämistään korkeista. Suurin osa koodeista oli kuitenkin huijausta. (Kuva: oikeudenkäyntiaineisto)
Julkaistu 07.11.2016 13:05

Jarkko Sipilä

jarkko.sipila@mtv.fi

sipilamtv3

Helsingin käräjäoikeus langetti 29-vuotiaalle helsinkiläismiehelle kahden kuukauden ehdollisen tuomion, kun hän petkutti Hartwallia leffakorkki-kilpailussa kesällä 2014.

Mies syötti sivustolle kaikkiaan yli 26000 pullonkorkki-koodia ja sai niillä elokuvalippuja ja juomia.

Kaikissa koodeissa ei kuitenkaan ollut kyse petoksesta. Oikeuden mukaan miehellä oli aivan laillisesti neljätuhatta koodia.

Hän työskenteli siivoojana rautatieasemalla. Miehen mukaan yhdestä junasta saattoi löytyä viisikymmentäkin korkkia. Hän myös osti korkkeja muilta ihmisiltä, kuten asemalla olleilta kerjäläisiltä.

Mikä leffakorkki?

Leffakorkki on ollut Hartwallin markkinointikampanja.

Kilpailuun on pitänyt tunnistautua matkapuhelinnumerolla ja sen jälkeen syöttää Hartwallin 0,5 litran juomien korkeista löytyviä koodeja sivustolle.

Kesällä 2014 juoman sai kolmella koodilla ja elokuvalipun kolmellakymmenellä.

Kun koodeja oli tarpeeksi, järjestelmä lähetti palkinnon tekstiviestikoodina matkapuhelimeen.

Mies kertoi saaneensa koodeja myös nettisivuistoilta, jossa niitä jaettiin keskustelijoiden välillä.

Sen sijaan reilussa 22000 korkissa kyse oli petoksesta. Mies kertoi oikeudessa huomanneensa netin keskustelupalstalla ohjeet siitä miten uusia koodeja pystyi generoimaan vaihtamalla keskimmäisen merkin.

Mies sitten teki hallussaan olleista koodeista uusia.

Oikeuden mukaan mies syötti oikeudettomasti käsin leffakorkki.fi -sivustolla kaikkiaan 22577 lippukoodia ja 290 juomakoodia, vaikka hänellä ei ollut niihin oikeutta. Mies sai 903 elokuvalippuun ja 58 juomaan oikeuttavaa koodia. Hartwallille aiheutui teosta kaikkiaan 8700 euron vahinko.

Kolmekymmentä minuutissa

Näitä koodeja hän syötti järjestelmään parhaimmillaan yli kolmekymmentä koodia minuutissa, joskaan syöttöjaksot eivät olleet kovin pitkiä. 

Syyttäjä epäili, että käytössä olisi ollut tietokoneohjelma.

29-vuotias puolestaan kertoi, että loppuvaiheessa hänellä oli apunaan kaveri Bangladeshistä. Jos käytössä olisi ollut tietokoneohjelma, määrät olisivat olleet aivan toista luokkaa, puolustus perusteli.

Oikeuden mukaan koodien syöttövauhti oli harjaantuneelle käyttäjälle mahdollinen.

Ei törkeä petos

Syyttäjä oli vaatinut rangaistusta törkeästä petoksesta, mutta käräjäoikeus katsoi kyseessä olleen tavanomaisen petoksen. 8700 euron hyöty ei käräjäoikeuden mukaan ollut huomattava.

Käräjäoikeus päätyi 60 päivän ehdolliseen vankeusrangaistukseen.

29-vuotiaan on korvattava vahingonkorvauksena Hartwallille 6800 euroa. 

Lisää aiheesta:

Suomalaishuijari Jukka piinaa olutharrastajia: Ovela vedätys alkoi ankoistaMies keksi keinon huijata Veikkauksen pelikoneita – pumppasi kasinolta 33 000 euroa, konsti on yhä mysteeri kaikilleKuusikymppinen suomalaisnainen ihastui netissä "Frankiin" – sai jättiperinnön sijaan tuomion törkeästä rahanpesusta ja kymppitonnien laskunPoliisi myi takavarikoidun Teslan hyvään hintaan – kuului miehelle, joka huijasi Veikkaukselta yli puoli miljoonaaPuhelinhuijari meni kirkkoon ja pyysi suntiolta kännykkää lainaan – yhdeksästä soitosta kilisi satoja euroja virolaisen firman tililleNordean työntekijä varasti Supercell-miljonäärin tililtä puoli miljoonaa – rahanpesijäksi pestattu mies kiikutti rikollisten rahoja roska-astioihin ja autoihin
Rikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikos
  • 12:56
    Anneli Auer

    Jens Kukan nuorempi poika oikeudelle: "Jens puhui Annelista aina pilkkaavasti" – MTV seuraa

  • 12:22
    Henkirikokset

    Syyttäjä: Mies yritti tappaa 14-vuotiaan pojan koulumatkalla Jämsässä

  • 11:35
    Henkirikokset

    Syyte: Paloittelumurhaaja murhattiin karmealla tavalla – selkään oli kirjoitettu viesti

  • 10:34
    Verkkohuijaukset

    Nuoria poikia huijataan häijyjen rikosten uhreiksi – KRP:ltä vakava vetoomus

  • 09:43
    Liikenneonnettomuudet

    Auto törmäsi pyöräilijään suojatiellä Porissa