Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mielitkö uimaan? Katso lämpötilat ja levätilanne!

Kylmä sää pitää sinilevän loitolla.
Kylmä sää pitää sinilevän loitolla.Lehtikuva
Julkaistu 05.07.2012 14:54

Tuoreen Ympäristökeskuksen tiedotteen mukaan sinilevähavainnot ovat lisääntyneet edellisviikkoon nähden, mutta tilanne on ajankohtaan nähden keskimääräistä parempi, joten uimaan voi mennä huoletta, mikäli ei pelkää vilpoisia vesiä.

Merialueilla leväesiintymistä on tehty vain muutama havainto Suomenlahdella ja Turun saaristossa. Panssarisiimalevä on värjännyt veden punertavaksi Helsingin edustalla, ja Hangon edustalta on tullut yleisöhavainto sinilevästä.

Meriveden pintalämpötila on pysytellyt alle 17 asteessa. Ilmatieteen laitos kuitenkin ennustaa, että rannikoilla ja saaristoissa lämpötila voi pian nousta jopa 20 asteeseen.

Järvialueilta sinilevähavaintoja on 37, joista viisi on runsaita. Erittäin runsaita sinileväkukintoja ei ole havaittu.

Pintaveden lämpötilat ovat maan etelä- ja keskiosassa 18–20 astetta. Pohjois-Pohjanmaalla, Kainuussa ja Lapissa vesi on vilpoisat 10–15 astetta.

Kylmät säät vaikuttavat

Tutkija Sirpa Lehtinen toteaa, että kesäkuussa laaditun ennusteen mukaan leväkukinnot jäävät viime vuosia vähäisemmiksi.

– Viime talven ravinnepitoisuus sekä alkukesän viileät säät vaikuttavat siihen, että kovin suuria kukintoja ei ole odotettavissa, Lehtinen sanoo.

Ajankohtaista levätilannetta voi seurata Järviwikissä, jossa kansalaiset voivat ilmoittaa myös omista sinilevähavainnoistaan. Tiedoista on hyötyä muille vesilläliikkujille sekä levätilannetta arvioiville viranomaisille.

Lähde: Ymparisto.fi

(MTV3)

Lisää aiheesta:

Mozzarellaa vai burrataa? Tässä juustojen erotSyötkö melatoniinia? Huolestuttava havainto pitkäaikaiskäytöstäLöytyykö sinulta tällainen ohjekirja tai pahvikotelo? Voi olla satasien arvoinen: "Älkää hävittäkö"Liisa yhdisti mokkapalat ja mutakakun – lopputuloksena superhitti!Tätä ruokaa saa syödä vain 2 grammaa päivässäShein poisti lapsen näköiset seksinuket sivuiltaan – halpakauppasivustot syynissä Ranskassa
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 08:21
    Juusto

    Mozzarellaa vai burrataa? Tässä juustojen erot

  • 06:38
    Sydänterveys

    Syötkö melatoniinia? Huolestuttava havainto pitkäaikaiskäytöstä

  • Eilen18:55
    Videopelit

    Löytyykö sinulta tällainen ohjekirja tai pahvikotelo? Voi olla satasien arvoinen: "Älkää hävittäkö"

  • Eilen17:31
    Leivonta

    Liisa yhdisti mokkapalat ja mutakakun – lopputuloksena superhitti!

  • Eilen16:07
    Ruoka

    Tätä ruokaa saa syödä vain 2 grammaa päivässä