Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mielenosoittajat rikkoivat useita metroasemia Honkongissa – koko raideliikenne keskeytetty

Metroyhtiön mukaan 83:lle sen 91 asemasta on tehty ilkivaltaa viime kuukausien aikana.
Metroyhtiön mukaan 83:lle sen 91 asemasta on tehty ilkivaltaa viime kuukausien aikana.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 05.10.2019 08:21

MTV UUTISET – STT – AFP

Kaikki raideliikenne on keskeytetty Hongkongissa toistaiseksi, kertoi kaupungin raideliikenneoperaattori lauantaina aamulla. Keskeytys koskee myös lentokentälle kulkevaa linjaa.

Raideliikenne keskeytettiin, kun useat metroasemat kokivat tuhoja mielenosoittajien ja poliisien yhteenotoissa.

Metroyhtiön mukaan 83:lle sen 91 asemasta on tehty ilkivaltaa viime kuukausien aikana.

Metroyhtiö mielenosoittajien kohteena

Mielenosoittajat ovat ottaneet metroyhtiön kohteekseen sen jälkeen, kun se alkoi sulkea asemia suurten mielenosoitusten edellä.

Raideliikenteen operaattori kertoi paikallista aikaa lauantaina aamulla, että asemien kunnossapidosta vastaavan henkilökunnan täytyy varmistaa oma turvallisuutensa, ennen kuin he voivat mennä arvioimaan tuhojen laajuutta ja korjaamaan niitä.

Raideliikenteen avaamista arvioidaan uudelleen myöhemmin lauantaina.

Naamiokielto raivostutti

Kasvot peittävien naamioiden käyttökielto suututti mielenosoittajat, jotka olivat jo aiemmin sanoneet uhmaavansa kieltoa. Käyttökielto astui voimaan perjantai-iltana Suomen aikaa.

Kiellon rikkomisesta voidaan langettaa 25 000 Hongkongin dollarin (2 900 euron) sakot tai vuoden vankeusrangaistus.

Naamiokiellon mahdollistavaa lakia käytettiin vuonna 1967, kun Hongkongia ravistelivat mellakat ja vasemmistolaisen ääriliikkeen pommi- ja murha-aalto, jonka aikana kuoli yli 50 ihmistä.

Silloinen brittihallinto antoi poliisille laajemmat valtuudet ottaa ihmisiä kiinni ja otti käyttöön lehdistön sensuurin.

Hongkongin hallintojohtaja Carrie Lam sanoi, että kiellolla autetaan poliisia valvomaan järjestystä ja hillitään naamioituneiden mielenosoittajien ja mellakoitsijoiden riehuntaa.

Kiellosta ilmoitettiin perjantaiaamuna Suomen aikaa, ja heti sen jälkeen protesteja puhkesi eri puolilla Hongkongia.

Mielenosoittajat sulkivat teitä ja jotkut repivät Kiinalle myönteisiä julisteita. 14-vuotiaan pojan kerrottiin haavoittuneen laukauksesta yhteenottojen aikana.

Poliisi käytti kyynelkaasua monilla alueilla hajottaakseen mielenosoittajien joukot.

Lisää aiheesta:

Tilanne kiristyy Hongkongissa: Viranomaisten mukaan jopa vaalit ovat vaarassaYhteenotot Hongkongin kiistakampuksella jatkuvat – tulipalo roihuaa kampuksen sisäänkäynnilläMielenosoittajat lamauttivat Hongkongin – koulut sulkeutuivat ja liikenne pysähtyi, osa työntekijöistä liittyi mielenosoittajien joukkoon: "Paljon nuoria on loukkaantunut, joten meidänkin oli tultava esiin"Naamiokielto tai metron pysäyttäminen eivät pitäneet mielenosoittajia kotona Hongkongissa Hongkongin poliisi varautuu mielenosoitusten jatkumiseen vesitykeinRajut väkivaltaisuudet jatkuvat Hongkongissa: Poliisi ampunut 1 000 kyynelkaasupanosta – mielenosoittajat heittäneet tiiliä, kananmunia ja polttopullon
HongkongMielenosoitusKiinaVäkivaltaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Hongkong
  • 20.10.07:32
    Lento-onnettomuudet

    Lentokone suistui mereen Hongkongissa

  • 7.10.13:26
    Lontoo

    Yksi iPhone johdatti ison rikollisliigan jäljille: Jopa 40 000 puhelinta päätyi Kiinaan

  • 24.9.15:47
    Hirmumyrskyt

    Supertaifuuni iski Hongkongiin – luksushotelli täyttyi vedestä

  • 23.9.17:55
    Myrskyt

    Hongkong varautuu lähihistoriansa pahimpiin kuuluvaan taifuuniin – Finnair perui yölennon kohteeseen

  • 12.8.13:50
    Finnair

    Helsinki-Vantaalla kolaroinut Finnairin kone yhä korjaamatta – vaikutuksia ainakin kahteen pitkään lentoon