Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatSääDonald TrumpAsian ytimessäRikosLiiga
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Miehen epäillään yrittäneen tappaa toisen miekalla parkkipaikalla Vantaalla – uhri joutui leikkaukseen

MTV
Julkaistu 05.04.2022 16:16

MTV UUTISET

Poliisi tutkii kolmen viikon takaista väkivallantekoa, jossa miehen epäillään lyöneen toista miekalla.

Tapaus sattui Vanhaan Hakunilassa ostoskeskuksen pysäköintipaikalla 15. maaliskuuta iltakahdeksalta. 

Poliisipartio lähti tapahtumapaikalle kuultuaan, että siellä olisi lyöty miestä teräaseella pään alueelle. Paikalla selvisi, että miestä oli lyöty pitkällä, miekkamaisella teräaseella. Uhri sai leikkausta vaativia vammoja.

Epäilty oli ehtinyt poistua paikalta, mutta poliisi otti hänet kiinni seuraavana päivänä Helsingissä etsintäkuulutuksen perusteella.

Poliisi tutkii tapahtunutta tapon yrityksenä.

– Tapausta on tutkittu meillä Itä-Uudenmaan poliisissa tapon yrityksenä. Esitutkinnan aikana epäilty on kiistänyt syyllistyneensä mihinkään. Epäilty on kertonut lyöneensä uhria miekalla kaksi kertaa, mutta molemmilla kerroilla vaan miekan tylpällä reunalla. Uhrin vammat kertovat kyllä toisenlaisesta väkivallasta, komisario Paavo Ritari kertoo poliisin tiedotteessa..

Epäilty on ollut vangittuna lauantaista 19. maaliskuuta lähtien todennäköisin syin epäiltynä tapon yrityksestä.

VäkivaltarikoksetVantaa
Poliisi
Rikos

Lisää aiheesta:

Mies löytyi hengenvaarallisessa tilassa pihamaalta Jyväskylässä – poliisi epäilee tapon yritystäVerinen mies ilmaantui kauppakeskukseen ja sanoi, että häntä on puukotettu selkään – esitutkinta valmisMies juoksenteli teräaseen kanssa ja yritti puukottaa ihmisiä VantaallaKahta nuorta miestä epäillään vakavasta puukotuksesta Helsingin Itäkeskuksessa – tapon yrityksen uhriksi joutui 18-vuotias nuoriVantaan Ikean parkkipaikkapuukotuksen tutkinta valmis – uhria yritettiin elvyttää pysäköintihallissaPoliisi sai ilmoituksen verisestä naisesta parkkihallissa – mies kävi kirveellä tuttunsa kimppuun

Tuoreimmat aiheesta

Väkivaltarikokset
  • 11.1.12:27
    Henkirikokset

    Poliisilla jo hyvä käsitys Mikonkadun puukotuksesta – motiivi vaikuttaa selvinneen

  • 9.1.12:04
    Rikosepäilyt

    Ydinkeskustan karaokebaarin edustalla puukotettu kuoli – poliisi tutkii tappona

  • 7.1.17:00
    Henkirikokset

    Paloittelumurhaaja Janne Hyvösen murhaajalle elinkautinen – uhrin selkään kaiverrettiin tyly viesti

  • 6.1.14:34
    Lappi

    Tuntematon yritti tappaa puukolla Lapissa

  • 5.1.16:02
    Riihimäki

    Pahoinpidelty mies harhaili ilman kenkiä ja ulkovaatteita – ilmoita havainnot poliisille