Alakoululainen karmeiden seksuaalirikosten uhri – miehelle ja naiselle pitkät tuomiot

AOP Laki oikeus tuomio rikos
All Over Press
Julkaistu 23.05.2025 17:25

MTV UUTISET – STT

Pohjois-Savon käräjäoikeus on tuominnut nelikymppiset miehen ja naisen kymmenen vuoden vankeuteen lapseen kohdistuneista seksuaalirikoksista.

Molemmat tuomittiin törkeästä lapsenraiskauksesta. Lisäksi mies tuomittiin lasta seksuaalisesti esittävän kuvan hallussapidosta ja levittämisestä, ja nainen lasta seksuaalisesti esittävän kuvan levittämisestä. He syyllistyivät rikoksiin vuosina 2023–2024.

Käräjäoikeuden tuomio on suurimmalta osin salattu, mutta oikeus antoi siitä julkisen selosteen. Sen mukaan kaksikko oli ollut ja yrittänyt olla sukupuoliyhteydessä alakouluikäisen lapsen kanssa.

Lisäksi nainen oli oikeuden mukaan levittänyt lapsesta valmistamiaan kuvia ja videoita lähettämällä ne miehelle. Mies oli pitänyt niitä hallussaan sekä näyttänyt niitä ainakin kahdelle henkilölle, selosteessa kerrotaan.

Vankeusrangaistuksen lisäksi kaksikko tuomittiin yhteisvastuullisesti maksamaan uhrille korvaukseksi kärsimyksestä ja kivusta yhteensä 36 500 euroa.

Tuoreimmat aiheesta

Tuomiot