Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Michiganin korkein oikeus hylkäsi kanteen: Päätti pitää Trumpin vaalikelpoisena esivaaleissa

1:52Coloradon osavaltion korkein oikeus: Trump ei ole vaalikelpoinenKatso video: Coloradon osavaltio totesi Trumpin vaalikelvottomaksi.
Julkaistu 27.12.2023 18:25
Toimittajan kuva

Annika Nuotto

annika.nuotto@mtv.fi

Michiganin korkein oikeus on päättänyt olla hyväksymättä kannetta poistaa Yhdysvaltain entinen presidentti Donald Trump ehdokaslistalta presidentinvaalien esivaaleissa, kertoo uutistoimisto CNN.

Coloradon osavaltion korkein oikeus päätti aiemmin joulukuussa, että Donald Trump ei ole vaalikelpoinen ensi vuoden alkupuolella pidettävissä esivaaleissa. Michiganissa päädyttiin nyt eri ratkaisuun.

Coloradossa oikeus pohjasi päätöksensä perustuslain 14. lisäyksen pykälällä, jonka mukaan perustuslain vastaiseen kapinaan osallisia ei voida valita julkisiin virkoihin Yhdysvalloissa, mikäli he ovat aiemmin antaneet virkaan astuessaan lupauksen perustuslain puolustamisesta.

Edustajainhuoneen demokraattijohtoinen komitea on katsonut Trumpin olleen vastuussa väkivaltaisuuksista Yhdysvaltain kongressitalon valtauksessa tammikuussa vuonna 2021.

Lue lisää: Coloradon korkein oikeus: Trump ei ole vaalikelpoinen presidentinvaaleissa

Michiganin korkein oikeus puolestaan hylkäsi vetoomuksen vaalikelpoisuuden poistamisesta jo varhaisessa vaiheessa.

Michiganilainen, kannetta käsitellyt tuomari sanoi, että osavaltion laki ei anna vaalivirkailijoille mahdollisuutta valvoa presidenttiehdokkaiden kelpoisuutta. 

Kanteen Michiganissa nosti edunvalvontajärjestö Free Speech For People äänestäjäryhmän puolesta. Sama järjestö nosti uuden kanteen hiljattain Oregonissa.

Trumpin ehdokkuutta perustuslain lisäyksen avulla estämään pyrkiviä oikeuskäsittelyitä on vireillä myös muissa osavaltioissa.

Lue myös: Coloradon Trump-päätös suisti Yhdysvallat aivan uuteen tilanteeseen, sanoo Risto E. J. Penttilä

Lue myös: Donald Trump käytti Hitlerin sanoja puheessaan – väitti maahanmuuttajien "myrkyttävän maan veren"

Lisää aiheesta:

Trumpille tärkeä voitto – yksi este poistui ehdokkuuden tieltäSaako osavaltio estää Trumpin presidenttiehdokkuuden? Tuomarit kallistumassa entisen presidentin kannalleOsavaltiot odottavat korkeimman oikeuden päätöstä: Onko Trump vaalikelpoinen Mainessa ja Coloradossa?Trumpin vaalikelpoisuusväännössä uusi käänneJo toinen osavaltio päätti: Trump ei ole vaalikelpoinen presidentinvaaleissaColoradon korkein oikeus: Trump ei ole vaalikelpoinen presidentinvaaleissa
Donald TrumpYhdysvallatYhdysvaltain vaalit 2024PolitiikkaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Donald Trump
  • Eilen23:05
    Trumpin Yhdysvallat

    Saako Ukraina himoitsemiaan Tomahawk-ohjuksia? Pentagonilta kommentti

  • Eilen19:39
    Ydinaseet

    USA:ssa täysi hämminki Trumpin ydinasetesteistä – Venäjää epäillään salaisista räjäytyksistä

  • Eilen10:33
    Ukrainan sota

    Putinin Trump-muistio vuodettiin – tutkija: "Uhkapeliä"

  • Eilen07:33
    Venäjä

    FT: Tästä syystä Trump perui Putin-tapaamisen

  • Eilen05:00
    Trumpin Yhdysvallat

    Putinia paenneet venäläiset joutuivat Trumpin hampaisiin