Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Metsäpalovaroitukset kattavat ensi viikolla koko Suomen – tänäänkin syttynyt lukuisia metsäpaloja

Handout
Julkaistu 13.06.2020 14:52

MTV UUTISET - STT

Pelastuslaitokset ovat kertoneet metsäpaloista tänäänkin muun muassa Espoossa ja Raumalla sekä  Pohjanmaalla Toholammella ja Korsnäsissä.

Metsäpalovaroitukset laajenevat ensi viikon alussa. Juhannusviikon keskiviikkona varoitukset ovat voimassa koko Suomessa metsäpalojen vaaran ollessa suuri.

Ilmatieteen laitos kertoo, ettei juhannusviikonlopun metsäpalovaroitusten laatua tiedetä vielä tarkasti.

– Seuraamme tilannetta tarkasti. Kysymysmerkkinä ja muuttujana on se, että keskiviikon aikana maassamme myös sadekuurojen todennäköisyys on suuri. Tämänhetkisten ennusteiden perusteella erityisesti keskiviikon ja mahdollisesti torstain aikana sadekuurot leviäisivät lännestä aina pohjoiseen saakka, Ilmatieteen laitoksen päivystävä meteorologi Ville Siiskonen kertoo.

Lue myös: Toholammilla roihuaa 1,2 hehtaaria metsää – sammutustöiden arvioidaan kestävän iltaan asti

Sade ei välttämättä muuta varoituksia

ITL:n metsäpaloindeksi- ja ennustemallit eivät vielä ylety juhannusviikonlopulle saakka. Ilmatieteen laitos kertoo, että vain jonkinlaiset sateet eivät itsessään poista mahdollisuutta metsäpalovaroitusten pahenemiselle. Rankkakaan sade ei riitä, jos se jää vain pienelle alueelle.

– Vielä ei ole täysin varmaa, kuinka paljon sataa ja kuinka laaja-alainen sadealue on. Vaikka jossain tulisi vahvojakin sadekuuroja, niin jos ne jäävät paikallisiksi, ei metsäpalojen vaara poistu niiden myötä. Runsaammalla sademäärällä on jo vaikutus maastoon, meteorologi Siiskonen avaa tilannetta.

Varoitukset voivat viedä kokot

Metsäpalovaroitukset saattavat siis käydä koko maassa juhannuskokkojen kohtaloksi, sillä varoituksen voimassa ollessa avotulen teko ei ole luvallista. Kokko katsotaan avotuleksi. Varsinkin tuulisella säällä laiton avotulen teko aiheuttaa hengenvaaraa.

Lapissa poikkeuksellinen tulvakevät on päättymässä, mutta vesimassoista huolimatta tulvat eivät välttämättä auta metsäpalojen riskeihin.

– Kun luvassa on pitkän aikaa kuivaa ja lämmintä säätä suurella maastoalueella, ei tulvalla ole välttämättä merkitystä joka puolelle aluetta, Siiskonen toteaa.

Lämmin keli jatkuu Suomessa myös juhannusviikon alussa.

Lisää aiheesta:

Metsäpalovaroitukset hohkaavat punaisina, mutta sadetta lupaillaan ympäriinsä: Saako niitä kokkoja nyt sytyttää vai ei?Maasto on Suomessa vaarallisen kuivaa – "Tarvitsee kunnon sateita"Kuiva sää jatkuu viikonloppuna – metsä- ja ruohikkopaloista varoituksia yhä laajasti Maastopalot roihuavat Suomessa – pienikin kipinä tai tupakan tuhka voi sytyttää palonMeteorologi: Harvinaisen korkeaan metsäpalovaaraan ei tule muutosta lähipäivinä – useita maastopaloja sammutetaan parhaillaanKuivuus vain jatkuu: Suomen kohdalla sateeton aukko niin pitkään kuin ennuste näyttää – etelässä päästään taas hellelukemiin
MetsäpalotKesäPelastuslaitosKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Metsäpalot
  • 29.10.14:11
    Maastopalot

    Maastopalojen pienhiukkasista yli 100 000 ennenaikaista kuolemaa vuosittain

  • 21.10.17:14
    EU

    EU-parlamentti hylkäsi esityksen metsien monitoroinnista – höllentää myös kiistellyn metsäkatoasetuksen ehtoja

  • 9.9.05:00
    Sää

    Elokuu oli maailmanlaajuisesti mittaushistorian kolmanneksi lämpimin

  • 10.8.14:03
    Sää

    Taivaankappaleet nyt upeissa väreissä – "Kannattaa bongailla!"

  • 8.7.17:19
    Ranska

    Maasto- ja metsäpalot riivaavat Ranskaa ja Espanjaa