Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Metron koeajo alkanut ilman ongelmia – "Uskaltaako näin nyt sanoa, mutta ei ole ollut mitään ongelmia"

HKL muistutti eilen, että eri syistä aiheutuvat liikennemuutokset ovat aina mahdollisia.
HKL muistutti eilen, että eri syistä aiheutuvat liikennemuutokset ovat aina mahdollisia.Lehtikuva
Julkaistu 03.10.2017 08:54

MTV UUTISET – STT

Länsimetron aamuvarhaisella alkanut koeajo on sujunut tähän mennessä hyvin, kerrotaan HKL:n metrovalvomosta.

– Uskaltaako näin nyt sanoa, mutta ei ole ollut mitään ongelmia. Hyvin on alkanut, vastaava liikenteenohjaaja Vesa Pänkäläinen kertoi STT:lle kahdeksan aikoihin.

Nykyisen metron ja länsimetron koeajoliikennettä on tarkoitus ajaa tänään ja huomenna koko metron liikennöintiajan. Lännen suuntaan kulkevien matkustajien on poistuttava metrojunista viimeistään Ruoholahdessa.

– Meillä on siellä hyvä junatarkastus ja ne ihmiset, jotka eivät itse huomaa poistua, opastetaan pois junista, Pänkäläinen kertoo.

HKL muistutti eilen, että eri syistä aiheutuvat liikennemuutokset ovat aina mahdollisia, minkä vuoksi matkantekoon kannattaa varata hiukan normaalia enemmän aikaa.

Koeajoilla hankitaan lisää informaatiota muun muassa metron sähkönsyöttöjärjestelmän ja laiturinäyttöjen toiminnasta.

Edellinen vastaava testiajo järjestettiin viime torstaina. HKL:n toimitusjohtaja Ville Lehmuskoski kertoi tuolloin, että testiajo sujui suhteellisen hyvin ja selvästi paremmin kuin aikaisemmissa koeajoissa. Uusia merkittäviä teknisiä ongelmia ei myöskään ilmennyt.

2:03Länsimetron uudet asemat

Lisää aiheesta:

Metro ajaa epäsäännöllisin vuorovälein – Tapiolan asemalla tekninen vikaEdessä vielä vähintään 2,5 viikon piina – Länsimetron aloituspäivästä ei haluttu antaa tarkkaa arviotaLänsimetron aloittamispäivä vielä auki – "Onnistuneiksi laskettavia koeajopäiviä ei ole vielä takana"Ei mittavia häiriöitä – Länsimetron testiajo alkoi aiempia koekertoja paremminHKL: Länsimetron matkustajaliikenne alkaa todennäköisesti vasta lokakuussaLänsimetron koeajoissa ongelmia – liian lyhyt ajoaika ja sähkönsiirto-ongelma aiheuttaneet päänvaivaa
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 11:00
    Sää

    Onko syksyn odotetuin luonnonilmiö uhattuna? Meteorologi Jenna Salminen: "Se voi jopa pahentaa tilannetta"

  • 11:00
    Sää

    Atlantin merivirta vaarassa romahtaa – Pekka Pouta kertoo hirvittävistä seurauksista

  • 10:44
    Varusmiehet

    Armeija pakollisiksi naisille? Valmiusjärjestön mielestä yksi iso keskustelu on käymättä

  • 09:50
    Aktia Pankki

    Carl Haglund vain piipahti Aktiassa – pankin hallitus arvioi, ettei hän täytä enää edellytyksiä

  • 08:54
    Terveydenhuolto

    Työsuojeluviranomainen: Joka neljäs kesätyöpaikka ei tarjonnut lainkaan työterveyshuoltoa