Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Metron automatisointisotku: Siemens joutuu maksamaan HKL:lle noin 8 miljoonan euron korvaukset

HKL ja Siemens esittelivät käyttöön otettavia Helsingin metron uusittuja laituriportteja Vuosaaren metroasemalla tiistaina 14. helmikuuta 2012.
HKL ja Siemens esittelivät käyttöön otettavia Helsingin metron uusittuja laituriportteja Vuosaaren metroasemalla tiistaina 14. helmikuuta 2012. Lehtikuva
Julkaistu 16.11.2021 13:33

MTV UUTISET–STT

Siemens joutuu maksamaan HKL:lle noin 8 miljoonan euron korvaukset metron automatisointiin liittyvistä sopimuksista, päätti Helsingin käräjäoikeus tuomiossaan. Sopimukset purettiin vuonna 2015.

Tuomion mukaan Siemens on velvollinen maksamaan HKL:lle hankintasopimuksen purkamisesta aiheutuneesta vahingosta vahingonkorvausta yhteensä noin 4,9 miljoonaa euroa sekä varikkosopimuksen kauppahinnan palautuksena noin 3,1 miljoonaa euroa.

Länsimetroon liittyneet korvausvaatimukset käräjäoikeus hylkäsi.

Helsingin kaupungin liikenneliikelaitos HKL ja Siemens tekivät hankesopimuksen Helsingin metron automatisoinnista vuonna 2008 ja länsimetron automatisoinnista vuonna 2009. Automatisointihanke kuitenkin takkusi ja osapuolet riitautuivat. Lopulta vuoden 2015 alussa HKL purki sopimukset Siemensin kanssa. Siemensin mukaan sopimusten purkuun ei ollut perusteita.

Riita-asia tuli vireille Helsingin käräjäoikeuteen vuonna 2015, ja pääkäsittely alkoi syksyllä 2018. Viime vuonna oikeus antoi välituomion, jonka mukaan HKL:llä oli oikeus purkaa automatisointia koskenut sopimus kokonaan, koska Siemens oli rikkonut sopimusta muun muassa viivästyneillä toimituksilla. Siemensin sopimusrikkomus ei oikeuden mukaan kuitenkaan ollut tahallinen tai törkeän tuottamuksellinen.

Välituomion mukaan myös HKL syyllistyi asiassa sopimusrikkomukseen, kun se purki myös metrovarikon automatisointia koskeneen hankintasopimuksen. Lisäksi käräjäoikeuden mukaan HKL rikkoi Helsingin metron automatisoinnista tehtyä hankintasopimusta, kun se jatkoi Siemensin toimittamien osien käyttöä vielä sen jälkeen, kun oli ilmoittanut Siemensille sopimuksen purusta. 

Lisää aiheesta:

Mönkään menneet maskikaupat maksoivat liikemies Onni Sarmasteelle yli 4,5 miljoonaaTaloussihteerin vapaa-ajalla tekemä törkeä kavallus johti ongelmiin työpaikalla – Korkein oikeus: kaupungilla oli oikeus irtisanoa työntekijäHelsingin poliisi selvittää Husin kilpailutuksessa paljastuneita epäselvyyksiä – markkinaoikeus määräsi sairaanhoitopiirille 50 000 euron seuraamusmaksunAsfalttifirmojen vedätyksestä alkanut loputon oikeustaistelu päätökseen Espoon osalta – YIT ja kaupunki sopuun ylihinnoittelustaMetron automatisointia koskeva laaja oikeuskiista polkaistiin käyntiin – HKL ja Länsimetro Oy vaativat yli 200 miljoonaa euroa SiemensiltäLänsimetrofarssi jatkuu: Yhtiö tarvitsee 104 miljoonaa Espoolta ja Helsingiltä lainatakaukseen
MetroKäräjäoikeusRikos

Tuoreimmat aiheesta

Metro
  • 26.9.11:58
    Rikosepäilyt

    Hurja käsirysy: järjestyksenvalvoja puoliksi ulkona liikkuvan metron ikkunasta

  • 8.9.14:01
    Lontoo

    Metrolakko syöksi Lontoon liikennekaaokseen: "Tämä on todella epämiellyttävää"

  • 29.6.16:47
    Julkinen liikenne

    Salama iski metroaseman viereen: Metroliikenne poikki Espoossa

  • 29.6.14:48
    TV-ohjelmat

    Näin arjesta tutut ääninäyttelijät nousivat koko Suomen tietoisuuteen – "Ainahan ääneni on ollut vähän erikoinen"

  • 23.4.11:39
    Sosiaalinen media

    Video hengenvaarallisesta surffauksesta Helsingin metrossa leviää: "Äärimmäisen tyhmää"