Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mestaruusliigan tulokkaalla väkevä tahti: 33 pistettä

Pielaveden Sampo
Pielaveden SampoLehtikuva
Julkaistu 13.11.2016 21:36

MTV SPORT - STT

Ensimmäistä kauttaan lentopalloilun Mestaruusliigassa pelaava yleispelaaja Andrus Raadik teki 33 pistettä, kun Pielaveden Sampo kaatoi sunnuntaina tamperelaisen Rantaperkiön Iskun 3-1.

Sammon valmentaja Jukka Tuovinen oli iloinen monesta asiasta.

- Puolin ja toisin oli hyvää hyökkäys- ja puolustuspeliä. Isku oli juuri niin hyvä kuin osasin odottaa. Suurin ero meidän hyväksi oli torjunnassa, Tuovinen arvioi Siilinjärvellä pelattua ottelua.

Kaikkiaan 14 pistettä koonnut keskitorjuja Aleksi Kaatrasalo otti joukkueensa 15 torjuntapisteestä kuusi, yhtä paljon kuin Isku sai yhteensä torjunnalla.

Sammon hakkuri Eetu Häyrinen ei vielä ollut täydessä pelikunnossa. Tuovinen arvioi hänen toipumisensa kestävän vielä viikon.

Sakari Mäkinen oli jälleen Iskun tehokkain, nyt saldo oli 26 pistettä.

Lakkapää syötti Riennon nurin

Kauden viidestä aiemmasta ottelustaan vain yhden voittanut Team Lakkapää paranteli asemiaan kukistamalla sitä pisteen edellä olleen Joensuun Riennon 3-0. Eränumerot olivat varsin selvät, sillä vain päätöserässä Riennolla oli hyvä vaihe sen aloitettua erän 5-1-johdolla.

- Meillä oli tänään erinomainen syöttö, ja riisuimme aseet Riennon pelistä. Ilahduttavaa oli myös löytää hyökkäykseen uusia ratkaisijoita, sanoi Lakkapään valmentaja Normunds Veinbergs.

Ruotsalainen hakkuri Fredric Gustavsson oli yhä Lakkapään tehokkain. Nyt hänen saldonsa oli 14 pistettä, mutta Andre Brown teki vain pisteen vähemmän. Riennolta Nelson Murangwa teki 14 pistettä, mutta myös paljon hyökkäysvirheitä.

Myös Lakkapään yleispelaajat Miikka Lemola ja Jouni Palokangas iskivät tehokkaasti. Lakkapään onnistuneiden hyökkäysten prosentti oli 59, Riennolla vain 34.

Lisää aiheesta:

Mestaruusliigassa tehtiin täyttä hakkelustaLoppuu se pitkäkin putki – Mestaruusliigassa viimein uusi kärkiHuima putki venyy Mestaruusliigassa – "Jouduimme venymään kauden parhaaseen"Hurrikaani-Loimaalla täydet 11 voittoa, vaikka arvokisatähti puuttuiTäydellinen kasvojenpesu: viime kauden jumbo omaa luokkaansa MestaruusliigassaTiikerit ja VaLePa helposti välieriin – Ojansivu takoi ässiä
LentopalloUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Lentopallo
  • 8.11.16:23
    Urheilu

    Sukupuoliepäily: SM-pronssia voittanut pelaaja pelikieltoon

  • 6.11.18:06
    Urheilu

    Mikko Esko, 47: Ura jatkuu

  • 24.10.16:12
    Urheilu

    Suomen maajoukkueluotsi jatkaa pestissään

  • 28.9.15:43
    MM-lentopallo

    Italia jälleen maailmanmestari – takoi päätöserään karut lukemat

  • 21.9.16:31
    MM-lentopallo

    Voi Veljekset! Suomelle tyly kylvetys MM-näyttämöllä – MTV seurasi