Mestarit vaihtuivat Lapuan SM-paineissa

Paini, Photo: Jed Jacobsohn/Getty Images
Paini, Photo: Jed Jacobsohn/Getty ImagesCopyright Allsport 2003
Julkaistu 02.02.2008 23:19

Jokaisen neljän painoluokan mestarit vaihtuivat viime vuotisista voittajista Lapuan SM-painien ensimmäisenä päivänä.

Sarjassa 55 kiloa vastakkain asettuivat Kauhajoen Karhun Jani Haapamäki ja Vaasan Toverien irakilaissyntyinen Fazel Ahmadi.

Haapamäki otti heti ensimmäisellä jaksolla upealla takavyöheitolla ja vyörytyksellä viisi suorituspistettä. Kun Ahmadia vielä varoitettiin, niin jakso kirjattiin Haapamäelle 7-0. Kun toinen jakso kirjattiin myös Haapamäelle suorituspistein 5-0, niin miehen toinen Suomen mestaruus oli selviö.

Pronssiottelussa Kotkan Painimiesten Ville Käki voitti molemmat jaksot Oulun Pyrinnön Niko Ohukaista vastaan. Näin Käen viime vuoden mestaruus vaihtui pronssiin.

Haapamäki oli luonnollisesti iloinen voittonsa jälkeen.

- Koko viime vuosi oli Ville Käen valtakautta. Villellä oli vahva yliote, mutta nyt olen pääsemässä kisaan mukaan, sanoi Haapamäki.

Sarjaa 120 kiloa hallitsi Juha Ahokkaan jätettyä painimolskit Ilmajoen Kisailijoitten Jari Kortesmäki. Loppuotteluvastustaja Nokian Pyryn Matti Hämäläinen joutui nöyrtymään molemmissa jaksoissa.

- Voitin edellisen Suomen mestaruuteni vuonna 2004, mutta se tapahtui sarjassa 96 kiloa. Kun viimeksi keskinäisessä ottelussa hävisin Hämäläiselle, niin mestaruus maistuu nyt todella hyvältä, sanoi Kortesmäki taiston tauottua.

Kiihkeä kamppailu käytiin myös 66 kiloisten loppuottelussa, jossa kohtasivat Ilmajoen Kisailijoitten Tero Välimäki ja Vaasan Voima-Veikkojen Marko Tuomela.

Pajulahdessa Juha lappalaisen komennossa harjoitteleva Tuomela tarjosi Välimäelle miehen vastuksen, mutta ei voinut paremmalleen mitään. Välimäen ensimmäinen Suomen mestaruus kirjattiin jaksovoitoin 2-0.

Pronssiottelussa Ylä-Tikkurilan Kipinän Ari Härkänen kukisti omaa sarjaansa ylempänä painineen Jarkko Ala-Huikun. Ala-Huikkuhan on jo varmistanut paikkansa Pekingin kisoihin.

- Tänään tuntui tosi hyvältä, sanoi Seppo Yli-Hannukselan valmennuksessa oleva Välimäki. -Aloitin aikoinaan vapaassa, mutta kolmisen vuotta olen paininut kreikkalais-roomalaista. Jouduin painimaan neljä kovaa ottelua, lopetti Välimäki.

84-kiloisissa loppuotteluun selviytyivät Nurmon Jymyn Kim-Jussi Nurmela ja Turun Voimamiesten Timo Kallio. Junioreitten EM-kakkonen viime vuodelta ei kunnioittanut kokenutta Nurmelaa, jonka meriittilistalla ovat mm. kaksi Suomen mestaruutta, MM-kisoissa viides sija vuonna 2006 ja vastaavat sijoitukset EM-kisoissa vuosilta 2004 ja 2007.

Kallio vei niukasti nimiinsä molempien jaksojen voitot ja voitti ensimmäisen Suomen mestaruutensa.

- Taktiikkani piti loppuun saakka, hehkutti Kallio.

- Tiesin, että Nurmela tulee kovaa pystystä, joten pyrin pitämään miehen kaukana. Pystyin kuitenkin säilyttämään malttini loppuun saakka, ja mestaruus luonnollisesti tyydyttää, lopetti Kallio.

Painit jatkuvat sunnuntaina, jolloin ratkotaan mestaruudet sarjoissa 60 kg, 74 kg ja 96 kg.

(MTV3-STT)