Kuopiolainen Mervi Heikkinen on pitänyt jo kuuden kesän ajan huolta pihansa siileistä ja muista eläimistä. Vuodessa Heikkisellä kuluu useampi sata euroa eläinten ruokintaan.
Heikkisen kotitalon pihapiirissä on liikkunut siilejä niin kauan, kuin Heikkinen on talossa asunut, eli vuodesta 1978. Siilien ruokintaan Heikkinen ryhtyi kuusi kesää sitten.
– Olen kasvanut maatilalla ja eläimet ovat aina olleet minulle tärkeitä. Pihani siilit ovat kavereitani.
"Illallista kolmessa kattauksessa"
Heikkinen on ruokintaharrastuksen yhteydessä liittynyt erilaisiin sosiaalisen median siiliryhmiin, joissa jaetaan tietoutta siileistä, kuten tietoa siitä, mitä ruokaa siileille kannattaa tarjota.
– Itse annan siileille kissan kuivanappuloita. Annan ne liotettuna, jotta siilit saavat sitä kautta myös nestettä. Myös koira ja kissan märkäruoat kelpaavat siileille, mutta minun siilini suostuvat syömään vain kuivaruokaa.
Heikkinen on tänä vuonna kantanut kaupasta jo 11 kuivanappulapussia. Hän arvioi, että vuodessa eläinten ruokintaan kuluu "useampi sata euroa".
Siilien ruokinta vaatii Heikkiseltä omistautumista. Vesiastioitakin siileille on viisi, joista Heikkinen vaihtaa päivittäin veden.
