Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Merikarvian kirkkoherralle syyte rippileirin tapahtumista – kerrottiin käyttäneen alkoholia ja puhuneen sopimattomia

Merikarvian kirkkoherra sai syytteen viime kesäkuun tapahtumista/kuvituskuva
Merikarvian kirkkoherra sai syytteen viime kesäkuun tapahtumista/kuvituskuva
Julkaistu 09.01.2025 16:32

MTV UUTISET – STT

Syyttäjä on nostanut syytteen Satakunnassa sijaitsevan Merikarvian kirkkoherraa vastaan.

Merikarvian Kirkkoherran on kerrottu käyttäneen leirillä alkoholia ja puhuneen tavalla, joka koettiin ahdistavaksi. Syyttäjän mukaan kirkkoherra on kiistänyt toimineensa lainvastaisesti.

Rikosnimikkeenä on virkavelvollisuuden rikkominen. Aluesyyttäjä Heikki Kohijoen mukaan syytteessä on kyse rippileirin tapahtumista Merikarvialla viime vuoden kesäkuussa.

Turun arkkihiippakunnan lakimiesasessori Matleena Engblom on kertonut aiemmin STT:lle, että kirkkoherra Tom Broberg oli käyttänyt leirillä alkoholia ja puhunut nuorille tavalla, joka oli koettu epäasialliseksi ja ahdistavaksi. Turun arkkihiippakunnan tuomiokapituli teki asiasta tutkintapyynnön poliisille kesäkuun lopussa.

Syyttäjän mukaan kirkkoherra on esitutkinnassa kertonut rippileirin tapahtumista, mutta kiistänyt toimineensa lainvastaisesti. Syytettä käsitellään aikanaan Satakunnan käräjäoikeudessa.

Oikeudenkäynnin alkamispäivä ei ole vielä tiedossa. Lakimiesasessori Engblom kertoi torstaina STT:lle, että Brobergin asemasta tehdään ratkaisuja todennäköisesti vasta sen jälkeen, kun asiasta on saatu lainvoimainen tuomio.

Parhaillaan virkavapaalla

Broberg oli viime vuonna pidätettynä viranhoidosta kahden kuukauden ajan rikosepäilyn vuoksi. Elokuussa Turun arkkihiippakunnan tuomiokapituli päätti, että Brobergin viranhoidosta pidättäminen päättyy. Samalla se ilmoitti, että rikostutkinnan aikana Broberg ei työskentele lasten ja nuorten parissa.

Merikarvian seurakunnan verkkosivujen mukaan Broberg on virkavapaalla 19. tammikuuta asti. Hän ei torstaina vastannut STT:n yhteydenottoon.

Rikoslain mukaan virkavelvollisuuden rikkomisesta tuomitaan sakkoja tai vankeutta enintään yksi vuosi.

Lue myös: Päihtynyt kirkkoherra puhui asiattomuuksia rippileiriläisille – tapaus etenee syyteharkintaan

Lisää aiheesta:

Rippileiriläisille törkeyksiä puhuneelle papille uusi työ seurakuntapastorinaPäihtynyt kirkkoherra puhui asiattomuuksia rippileiriläisille – tapaus etenee syyteharkintaanRippileirillä sopimattomasti käyttäytynyt kirkkoherra voi palata virkaansaKirkkoherra käytti päihteitä rippileirillä – piispa puuttui peliinMT: Rippileiri keskeytetty Merikarvialla, lääninrovasti selvittämään asiaaSopimattomasti käyttäytynyt pappi poistettiin rippileiriltä Nurmijärvellä – tuomiokapituli ottaa tapauksen käsittelyyn
MerikarviaKirkkoUskonnotPoliisiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Merikarvia
  • 17.1.15:15
    Eläinsuojelurikokset

    Poliisi tutkii: Pentutehtailijat myivät koiria kamalista oloista

  • 9.1.11:31
    Eläinsuojelurikokset

    Huonokuntoisia koiria löytyi asunnosta Merikarvialla – poliisi tutkii

  • 02.12.202405:58
    Sään pyörteissä

    Lunta kerralla jopa yli 70 senttiä – tämä selittää erikoisen tilanteen, joka sekoittaisi pääkaupunkiseudun

  • 17.06.202419:41
    Kirkko

    MT: Rippileiri keskeytetty Merikarvialla, lääninrovasti selvittämään asiaa

  • 29.04.202417:26
    Laura Huhtasaari

    Laura Huhtasaaren mukaan hänen talonsa on uhattu taas polttaa