Mercedeksen George Russell oli myös Sakhirin GP:n toisten harjoitusten nopein kuljettaja. Russellin tallikaverilla Valtteri Bottaksella oli yllättävän suuria vaikeuksia harjoitussession aikana.
1. harjoitukset: Mercedes-korvaaja George Russell säväytti välittömästi – päihitti heti Valtteri Bottaksen
Bottas ei saanut lainkaan kunnon aikakierrosta pehmeän seoksen renkailla. Suomalainen kiilasi hetkeksi tuloslistan kärkeen, mutta kyseinen aika hylättiin, koska Bottas ylitti rataviivat mutkassa kahdeksan.
Mercedeksen suomalaiskuski sai rataviivojen ylityksestä noottia tuomaristolta. Bottakselta poistettiin useita aikakierroksia saman syyn takia.
LISÄÄ AIHEESTA: Valtteri Bottaksen virheellä seurauksia – video: F1-kilpatoveri huusi kirosanoja kivun keskellä
F1:n arvion mukaan Bottaksen pitäisi olla nopein kuljettaja lauantain aika-ajoissa.