Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Mercedes on "oikukas nainen" – onko sää ainut toivo Räikkösen ja Vettelin haastamiseen?

Julkaistu 15.04.2018 07:05

MTV SPORT

Ferrarin ja Mercedeksen välinen taistelu F1-sarjassa on kauden alussa kääntynyt Ferrarin eduksi.

Sebastian Vettel on voittanut kauden molemmat kilpailut, Australiassa onnenkin avulla ja Bahrainissa kitkuttamalla kuluneilla renkailla maaliin ennen Valtteri Bottasta. Kiinan eilinen aika-ajo oli poikkeuksellinen, kun Ferrarit olivat puoli sekuntia Mersuja nopeampia.

LUE MYÖS: F1-lähtöjärjestys: Räikkönen hyökkää Vettelin kimppuun puhtaalta puolelta – mitä Mercedes voi tehdä?

MAINOS

Kiinan F1-viikonloppu
C Morella!

Sunnuntai: Kiinan GP klo 8.55, ennakkotunnelmat klo 7.30!

Kaikki F1-kauden ajojaksot suorina C Morella.

Tilaa C More tästä ja varmista paikkasi F1-eturivissä!

Nyt näyttää siltä, että Mercedeksen toivo tänään kello 09.10 Suomen aikaa alkavaan kisaan on lämmennyt keli. Eilen radan pinta oli vain hieman yli 15-asteinen, kisaan odotetaan ainakin tuplalukemia. Ilman lämpötila on jo nyt, pari tuntia ennen kisaa, 18 astetta.


Mercedeksen ongelma on ollut saada renkaat oikeaan lämpöön. Tallin urheilujohtaja Toto Wolff kuvaili sunnuntain kisaa termillä "proof of concept", eli päivä on tallille eräänlainen testi, kuin demovaihe idean kokeilulle.

– Ennusteen mukaan lämpötilat ovat aika erilaiset, rata jopa 20 astetta lämpimämpi. Kisa on pitkä ja se saattaa olla käänteen tekevä asia, Wolff sanoi F1-sarjan virallisten nettisivujen mukaan.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Etenkin kaikkein pehmein rengas on Mercedekselle haaste. Kaikki neljä kärkikuskia – lähtöjärjestyksessä Vettel, Kimi Räikkönen, Bottas ja Lewis Hamilton – starttaavat kisaan pehmeällä rengassarjalla. Näin ollen kaikilla on mahdollisuus valita toiseksi renkaakseen medium-kumit, eikä ultrapehmeitä ole pakko käyttää.

LUE MYÖS:

Uhrasiko Ferrari kisansa aika-ajon ylivoimalla? Räikköseltä tylyn tyhjentävä vastaus

Ferrarin henki tiivistyy tässä: Räikkösen kirvelevä tappio näkyy tallipomon reaktiossa

Bottakselle häviäminen alkoi nakertaa Hamiltonia

F1-mestari jysäyttää: Ferrarin valtakausi alkamassa – käännekohdasta päänvaivaa Hamiltonille

Hamiltonin mielestä autolla oli kuin yön ja päivän ero perjantain ja lauantain välillä. Wolff painotti aika-ajon jälkeen, ettei yksi lauantai kerro koko kuvaa heidän autostaan.

– Auto ei menetä tai saavuta nopeutta kisasta tai päivästä toiseen. Auton perusta on hyvä, me hävisimme, koska emme saaneet renkaita oikeaan toimintaikkunaan, mikä on loputon tarina. Olemme kärsineet siitä ennenkin, ylikuumenemisesta ja nyt kävi toisin päin, Wolff selvitti.

– Olimme nyt kylmemmän puolella ja se johti pidon puutteeseen. Ferrarilla renkaat olivat oikeassa toimintaikkunassa ja auto näytti olevan kuin raiteilla, kuten meillä oli Melbournessa. Automme oli taas tänään vähän diiva. Mutta hän ei ole diiva, hän on minusta... oikukas nainen. Uskon, että kun osumme oikeaan kohtaan lämpöjen kanssa, auto on mahtava. Mutta nyt emme siinä onnistuneet, Wolff jatkoi.

Wolff myönsi, että ei ole varma siitä, onko auton säädöissä jotain sellaista, joka aiheuttaa heittelyä renkaiden lämmittämisessä.

Lisää aiheesta:

Analyysi: Valtteri Bottas teki hämmentävän havainnon Max Verstappenin autosta – Mercedeksen haavoittuvuus on löytynytBottakselle häviäminen alkoi nakertaa HamiltoniaMercedeksen ylivalta horjuu ennennäkemättömällä tavalla – "Ferrari tekee jotain paremmin"Vettel häkeltyi Ferrarin murskaavasta ylivoimasta – "Ei kukaan tätä uskonut"Bottas lupaa kovaa painetta Räikköselle ja Vettelille – "Nyt meitä on kaksi"Räikkönen ja Mersut vai aggressiivinen Red Bull – kuka voittaa kumishakin?
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • 13:48
    Portugalin GP

    F1-paluu sinetissä: "Tarjoaa jännitystä ensimmäisestä mutkasta ruutulipulle"

  • Eilen08:02
    Red Bull

    Red Bullilta lähtenyt pomo lataa skandaaliväitteitä Christian Hornerista – "Likaista peliä"

  • 13.12.09:08
    Aston Martin

    Ralf Schumacher vaatii: Huippulupaus F1-kohukuskin tilalle – "Ansaitsee 1 000 kertaa enemmän"

  • 9.12.16:51
    Red Bull

    Red Bull -pomo lähtee: "Todella surullista"

  • 8.12.12:25
    Red Bull

    Red Bullilla tuulee: Helmut Marko lähtökuopissa? – "Voin vain kiittää häntä"