Lewis Hamilton oli pettynyt ja yllättynyt Kiinan F1-aika-ajon jälkeen. Hän hävisi toisen kerran peräkkäin aika-ajossa sekä Ferrareille että tallikaverilleen Valtteri Bottakselle.
LUE MYÖS: Mercedeksen ylivalta horjuu ennennäkemättömällä tavalla – "Ferrari tekee jotain paremmin"
MAINOS
Kiinan F1-viikonloppu
C Morella!Sunnuntai: Kiinan GP klo 8.55, ennakkotunnelmat klo 7.30!
Kaikki F1-kauden ajojaksot suorina C Morella.
Tilaa C More tästä ja varmista paikkasi F1-eturivissä!
Hamilton jäi neljänteen lähtöruutuun ja ero Ferrarin Sebastian Vetteliin ja Kimi Räikköseen oli puoli sekuntia. Britti kertasi aika-ajon jälkeen, että tunne autosta meni heikommaksi jo lauantain harjoituksissa ja aika-ajossa meno ei vain yksinkertaisesti riittänyt. Samaan aikaan Ferrari on parantanut viikonlopun edetessä.
– Ehkä he eivät näyttäneet oikeaa vauhtiaan eilen, mutta tänään he olivat vikkeliä. Me olimme puoli sekuntia hitaampia, minkä takia minä tulin kesken viimeisen kierrokseni varikolle, kun en pystynyt vastaamaan heidän vauhtiin, Hamilton sanoi.
