Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Mercedes naulitsi katseensa uuteen yksityiskohtaan Red Bullissa – "Emme alennu heidän tasolleen"

Red Bull on varikkokäyntien spesialisti, mikä sapettaa Mercedestä.
Red Bull on varikkokäyntien spesialisti, mikä sapettaa Mercedestä.xpbimages.com
Julkaistu 19.06.2021 09:45
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Kinasteltuaan aikansa kilpailijansa käyttämistä siivistä Mercedes on nyt aloittanut kampanjan Red Bullin käyttämistä varikkotyökaluista, väittää jälkimmäisen neuvonantaja Helmut Marko.

Mercedes ja Red Bull ovat käyneet tiukentuneen MM-taistelun myötä entistä kiivaampaa sananvaihtoa toistensa tekemisistä. Azerbaidzhanin viikonloppuna tallipäälliköiden Toto Wolffin ja Christian Hornerin nahistelu alkoi mennä jo henkilökohtaisuuksiin.

Mercedes on syyttänyt Red Bullin käyttämää takasiipeä liian taipuisaksi ja saanut myös Kansainvälisen autoliiton FIA:n teknisen osaston tutkimaan väärinkäytöksiä. Red Bull puolestaan vastasi osoittamalla samoja huomioita Mercedeksen etusiipeen.

Nyt Red Bullin voimahahmo Helmut Marko kertoo kilpailijan tarttuneen uuteen yksityiskohtaan.

– Nyt he ovat leimanneet myös meidän varikkostoppien välineitämme laittomiksi, Marko paljasti saksalaiselle RTL-kanavalle.

– Sekin on kuitenkin täysin perätöntä puhetta, joten keskitymme edelleen kilpa-ajamiseen ja haluamme olla siihen täysin valmistautuneita.

Red Bull on ollut jo vuosien ajan loistava varikkokäyntiensä ylimääräisten kymmenysten pois viilaamisessa. Markon mukaan Mercedes käy selvää psykologista sotaa Red Bullia vastaan. Vaikutukset eivät vain ole sellaisia kuin kuusinkertainen mestaritiimi toivoisi.

– Mercedes on hermostunut. Sen voi nähdä heidän reaktioistaan, mutta me emme alennu heidän tasolleen. Koko takasiipijuttukin oli täysin myrsky vesilasissa, Marko kommentoi.

– Koko tiimimme on todella motivoitunut. Olemme kärsineet paljon Mercedeksen dominanssista. Meidät erottaa toisistamme yhteishenki, hurmos ja intohimo. Koko tiimi on innokas ja nälkäinen tämän MM-tittelin perään.

Lisää aiheesta:

F1-mestaruustaistossa kuohuu: Red Bull uhkailee Mercedestä protestilla – taustalla huomiota herättänyt käänneLewis Hamiltonin autosta tehty havainto loksautti suut auki – Red Bull varmana: "Tiedämme erittäin selvästi, mistä siinä on kyse"Yllättävän F1-sääntömuutoksen tausta paljastui – Toto Wolff tunnusti Mercedeksen ”esittäneen tiedustelun” FIA:lleF1-kulisseissa kuohuu – lähde: Red Bull syyttää Mercedestä laittomuuksista, vei asian FIA:n pöydälleMercedes painanut paniikkinappulaa? Red Bull -pomo vihjaa mestaritiimin ryhtyneen koviin toimiin pitääkseen työntekijänsäMercedeksen ja Red Bullin välillä kipinöi jo: "He eivät pidä toisistaan yhtään"
F1Red BullMercedesUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen13:27
    Ferrari

    Lähde: Karmeita uutisia Ferrarille – ensi kaudesta karu arvio

  • 29.10.10:54
    Urheilu

    F1-sarjan kiusallinen miljoonakanne eteni oikeuteen – ratkaisun hetket käsillä

  • 29.10.10:15
    Urheilu

    Häikäilemättömät miljoonakaupat: Bernie Ecclestone kertoo ainoasta ystävästään

  • 28.10.17:43
    F2

    Tästä se lähtee! Kalle Rovanperä hyppäsi F2-auton rattiin – "Raskasta"

  • 28.10.11:45
    George Russell

    F1-tähti paljastaa: Sopimukseen kirjattiin Max Verstappenilta suojaava pykälä