Melkein 3 miljoonaa suomalaista saa pian ehdotuksen valtiolta

Suomi.fi-viestit palvelu Digi- ja väestötietovirasto
Digi- ja väestötietovirasto
Julkaistu 05.05.2025 12:08

MTV UUTISET – STT

Julkisen hallinnon sähköisiin asiointipalveluihin kirjautuville ehdotetaan viranomaispostin vastaanottamista sähköisesti. 

Digi- ja väestötietoviraston mukaan noin 2,8 miljoonaa ihmistä saa kirjautumisen yhteydessä 12. toukokuuta alkaen ehdotuksen ottaa käyttöön Suomi.fi-viestit.

– Suomi.fi-viestien käyttöönotto säästää aikaa sekä kansalaisilta että viranomaisilta, kun viestit kulkevat nopeasti ja varmasti oikealle vastaanottajalle. Samalla se vähentää paperipostin käsittelyyn liittyviä kustannuksia ja ympäristövaikutuksia, sanoo tiedotteessa hankepäällikkö Annette Hotari Digi- ja väestötietovirastosta.

Viestit eivät tule käyttöön automaattisesti, vaan niiden käyttöön ottamisesta voi päättää itse.

Viranomaisten viestit voi lukea Suomi.fi-verkkopalvelun kohdassa "Viestit" tai palvelun mobiilisovelluksessa. Saapuneista viesteistä tulee ilmoitus sähköpostiin.

Tuoreimmat aiheesta

Digitalisaatio