Meksikon kuuluisin naispuolinen huumepomo, 21-vuotias "La Catrina", on saanut surmansa kaulaan ammutusta luodista. Nyt netissä leviää video palkkamurhaaja-armeijaa johtaneen nuoren naisen hetkistä ennen viimeistä hengenvetoa, kertoo muun muassa La Opinión.
La Catrinan-nimellä tunnetun María Guadalupe López Esquivelin uskotaan johtaneen huumeita salakuljettanutta ammattitappajien joukkoa. Hän kohtasi kohtalonsa viime lauantaina huumejengin ja sotilaiden välisessä yhteenotossa La Bocandan kaupungissa Michoacánin osavaltiossa maan keskiosissa.
Pelätyn palkkamurhaaja-armeijan johtajan viimeiset hetket tallentuivat videolle, joka leviää nyt vauhdilla sosiaalisessa mediassa. Videolla La Catrina makaa kadulla seinään nojaten ja hengittää raskaasti. Kuvasta näkyy myös selvästi, että naisen kaulasta vuotaa verta.
Viranomaisten mukaan huumepomo kuoli myöhemmin sairaalassa kaulaan ammutusta luodista saamiinsa vammoihin.
Kuoli kaulaan ammuttuun luotiin
Videolla kuuluu myös ääni, jonka uskotaan kuuluvan jollekulle sotilaista, rauhoittelee haavoittunutta.
