Red Bullin Max Verstappen ei suostunut antamaan Sergio Perezille sijoitusta takaisin Brasilian GP:n loppuhetkillä. Tästä syntyi kohu – varsinkin taustaan ja historiaan nähden. Red Bullin neuvonantaja Helmut Marko paljasti, mitä kulisseissa tapahtui kisan jälkeen.
Red Bullin meksikolaiskuljettaja Perez oli päästänyt Verstappenin edelleen, jotta tämä olisi voinut taistella Alpinen Fernando Alonsoa ja Ferrarin Charles Leclerciä vastaan.
Toisin kävi. Verstappen jäi Alonson ja Leclercin taakse, minkä myötä Red Bull käski Verstappenia antamaan sijoituksensa takaisin Perezille.
Verstappen sanoi painokkain kääntein: ei.
Ei, vaikka hänellä itsellä ei ollut enää minkäänlaista panosta kisassa. Perezillä oli, sillä hän tavoittelee yhä kuljettajien MM-taulukon kakkospaikkaa.
Verstappen totesi talliradiossa, että hän on antanut ”syynsä” jo aiemmin, viitaten selkeästi tiettyihin tapahtumajaksoihin. Eri päättelyiden mukaan Verstappen viittasi alkukauden Monacon aika-ajoon, jossa Perez törmäsi tahallaan seinään, tuoden radalle punaiset liput.

