Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Matkatoimistot: Brexit moninkertaisti suomalaisten matkavaraukset Britanniaan

EPA
Julkaistu 06.07.2016 07:13
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

eeturuonakoski

Britannian brexit-päätöstä seurannut punnan arvon romahdus sai suomalaiset matkailijat liikkeelle. 

Ebookers-nettimatkatoimistosta kerrotaan, että brexitin jälkeisinä päivinä hotelli- ja lentovaraukset Suomesta Britanniaan lisääntyivät yli kolminkertaisesti viikkoa aikaisempaan myyntiin verrattuna.  

Ebookersin markkinointipäällikkö Leif Neuvosen mukaan myyntipiikin ainoa looginen selitys on Britannian kansanäänestystulos EU-eron puolesta sekä sitä seurannut punnan arvon lasku. Muualle matkoja on myyty tavalliseen tapaan.

– Lontoon sijoitus viikon kohderankingissa nousi seitsemänneltä sijalta kertaheitolla toiselle sijalle, joka kuvastaa sitä, että myyntipiikki kohdistui nimenomaan Lontooseen eikä läpi valikoiman, Neuvonen kertoi yrityksen julkaisemassa tiedotteessa.

Shoppailu monelle ykkösaktiviteetti

Punnan arvo romahti juhannusaattona alimmilleen 30 vuoteen. Se tarkoittaa euroalueelta Britanniaan matkustaville ennätyksellisen edullisia ostoksia.

– Se (shoppailu) taitaa olla monen mielessä. Lontoo on maailman parhaita ostoskaupunkeja. Eurolla saa nyt enemmän kuin pitkään aikaan ja se on varmasti monen ykkösaktiviteetti täällä, Neuvonen kertoo puhelimessa.

Ostosmatkateoriaa tukee myös se, että suurin osa Ebookersin kautta varatuista Lontoon matkoista on ollut pituudeltaan suhteellisen lyhyitä.

– Ne ovat melkein aina alle viikon matkoja, Neuvonen kertoo. 

Myynti kasvoi myös Tjäreborgilla – Aurinkomatkoilla ei havaittu piikkiä

Tiedotuspäällikkö  kertoo, että brexit-piikki on huomattu myös matkatoimisto Tjäreborgilla. Myynnin kasvu ei tosin ole ollut yhtä hurjaa kuin Ebookersilla. – Huomasimme kasvun jo viime viikolla, että Lontoon matkoja on myyty huomattavasti enemmän kuin ennen brexitiä. 

Arja Pucilowski



– Verrattuna edellisten viikkojen myyntiin meillä on myyty matkoja nyt 20-30 prosenttia enemmän. Se on meidän mielestä aika suuri lisäys.

Myös Pucilowski arvioi, että matkustusinnon taustalla on punnan edullinen vaihtokurssi.

Aurinkomatkoilta puolestaan kerrotaan, että matkatoimistossa ei olla havaittu erityistä piikkiä Britannian matkojen myynnissä. 

– Sillä ei ole ollut vaikutusta Lontoon matkojen myyntiin Aurinkomatkoilla, tiedottaja Inka Ikonen Aurinkomatkojen ja Finnairin yhteisestä viestinnästä kertoo.

Lisää aiheesta:

Suomalaiset ostavat nyt pakettimatkoja kuin viimeistä päivää – asiantuntijoilta selvät vinkit reissua etsivälleOstovoiman heikentyminen ei ole vaikuttanut ulkomaan matkailuun – epävarma maailmantilanne lisännyt pakettimatkojen kysyntääSuomalaiset suunnistavat ulkomaille ja vuokramökeille: "Nyt elämästä halutaan nauttia kodin ulkopuolella"Epäselvän rokotetilanteen takia moni pohtii vielä kesän etelänlomaa, ensi talvi myy mukavasti: "Joka päivä näyttää paremmalta"Pakettimatkoja alle 200 eurolla! Lomareissuja myydään nyt huippuhalvalla koronan vuoksi: "Ihmiset ovat peloissaan"Pieni seikka paljastaa suomalaisten Tallinnan-matkailun kauhuluvun: Lähes 50 000 matkaa vähemmän kuin aiemmin – “Peiliin katsomisen paikka”
BrexitKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Brexit
  • 19.5.19:44
    EU

    EU ja Britannia hakevat uutta alkua brexitin jälkeen – solmivat sopimuksen

  • 18.5.17:20
    Iso-Britannia

    EU:n jättänyt Britannia hakee nyt tiiviimpiä suhteita unionin jäsenmaihin

  • 05.09.202416:02
    Ranska

    Macron nimitti entisen brexit-neuvottelijan Ranskan uudeksi pääministeriksi

  • 28.08.202417:16
    Iso-Britannia

    Britannian tuore pääministeri Keir Starmer lupaa palauttaa suhteet EU:hun – "Ei tarkoita Brexitin perumista"

  • 24.07.202407:15
    Iso-Britannia

    MTV Lontoossa: Vientiyritykset kaikonneet, bruttokansantuote laskee – EU-ero kaduttaa brittejä, mutta paluusta ei puhuta