Alkavasta matkailukesästä odotetaan Helsingissä vilkasta. Turistimäärät eivät vielä ole palautuneet koronaa edeltävälle tasolle, mutta ne ovat kasvussa. Risteilyaluksia nähdään Helsingissä tänä kesänä selvästi vähemmän kuin ennen koronaa.
Helsingissä odotetaan vilkasta matkailukesää.
– Sanoisin, että poutapilvinen kesä. Paljon on tapahtumassa. Matkailijat ovat palanneet monelta osin. Suhteellisen hyvältä näyttää, arvioi Helsingin kaupungin matkailupäällikkö Nina Vesterinen.
Matkailu on pikkuhiljaa elpymässä, mutta Helsingissä ollaan vielä selvästi jäljessä koronaa edeltävän ajan luvuista.
– Noin 30 prosenttia ollaan alkuvuoden osalta perässä verrattuna koronaa edeltäneen ajan lukuihin, laskee Vesterinen.
Risteilyaluksia vähemmän kuin ennen koronaa
Kaupunkiin saapuu tällä kaudella noin 170 risteilyalusta, kun vuonna 2019 niitä kävi yli 300.
Risteilijöistä aiempaa suurempi osa kuitenkin yöpyy Helsingissä. Syyksi arvioidaan se, että alukset eivät enää jatka Pietariin, kuten ennen Ukrainan sotaa.
Keskiviikkona oli yksi kesän vilkkaimmista risteilypäivistä, kun Helsingin satamissa oli 5 risteilyalusta.
Osa turisteista arkailee myös Venäjän rajan läheisyyttä.
