"Kerran minulle sanottiin, että kaikki suhteessakin olevat miehet harrastavat masturbointia. Kysyin tätä mieheltäni, ja hän sanoi, että miksi tekisi niin kun hänellä on minut. Pitääkö tämä siis paikkansa? Harrastavatko suhteessa olevat miehet sitä?" kysyy nimimerkki ymmällään.
Näin miesraati vastasi:
"Dear Ymmi, miehesi lepertelee ihania, mutta valehtelee. Kaikki runkkaa ja se on tosi jees!"
– Mies, 31, parisuhteessa (käden ja naisen kanssa)
"Hyvä ymmällään. Kaikki tavallisilla haluilla varustetut miehet masturboivat(en pidä sanasta)vaikka ovat parisuhteessa, (toki varmaan poikkeuksiakin löytyy) se joka muuta väittää, valehtelee tai muuntelee totuutta. Sillä harvemmin olen kuullut, että löytyy sellaista suhdetta, missä seksihalut kohtaavat 100% tai ei ole muita esteitä (kuukautiset joillekin), ja sitä paitsi se on kivaa ja mukavaa."
– Mies, 45, naimisissa

"Sanoisin, että vähemmistössä ovat ne parisuhteessa olevat miehet, jotka eivät masturboi. Masturbointi ja seksin harrastaminen kumppanin kanssa ovat lopputulosta eli orgasmin saamista lukuunottamatta aikalailla kaksi eri asiaa. Ne ovat kaksi seksuaalisuuden osa-aluetta, jotka täydentävät toisiaan, eivät pois sulje mitään."
– Mies, 37, naimisissa

