Roman Schatz alleviivaa Masked Singer Suomen olleen raskas kokemus – varsinkin fyysisesti.
Masked Singer Suomi -ohjelman suorassa lähetyksessä lauantaina 21. marraskuuta nähtiin jälleen uusi paljastus, kun jaksossa saatiin selville Laiskiaisen henkilöllisyys. Maskin takaa paljastui yllättäen kirjailija Roman Schatz.
Mies kertoo, että hänen henkilöllisyytensä pysyi melko hyvin salassa hänen lähipiiriltään, mutta yksi ihminen näki Laiskiaisen läpi Schatzin mukaan heti ensiesiintymisen alusta lähtien.
– 8-vuotias tyttäreni tajusi heti, että se olen minä. Lähipiirini on sen verran pieni nykyään, että ei ollut kauheasti tarvetta varoa paljastuksia lähipiirissä, Schatz nauraa.
Schatz on vuosien saatossa tehnyt televisiossa vaikka ja mitä, kuten esimerkiksi sukeltanut sekä hypännyt laskuvarjolla lentokoneesta, mutta kokemus Masked Singerissa oli Schatzin mukaan kuitenkin kirkkaasti rankin. Jaksossakin nähtiin, kuinka Highway to Hell -kappaleen esittänyt Laiskiainen oli vedon jälkeen kirjaimellisesti kaikkensa antaneen näköinen.
– Nämä kaksi minuuttia siinä ilmatiiviissä Laiskiais-puvussa sokeana, lämpöhalvauksen uhrina, se oli ihan hirveää. Se oli tosi kova fyysinen suoritus ja olen ylpeä, että jäin eloon.
