Martti Servo & Napander: Hittirähinä 1

Martti Servo & Napander
Martti Servo & Napander
Julkaistu 11.07.2008 13:44(Päivitetty 11.07.2008 23:59)

(Spinefarm)

Suomalaista iskelmäperinnettä humoristisella ja iloisella otteella nykypäivänä tekevä Martti Servo & Napander on hieno tapaus. Yhtye löi itsensä isolle kansalle läpi vuonna 2000 ilmestyneellä Hyvältä näyttää! –albumilla. Jo aikaisemmin Napander ja varsinkin kappale

Viikonloppu olivat toki suosiota keränneet. Olihan Napanderille muun muassa oma teltta Ruisrockissa 90-luvun loppupuolella jossa yhtye heitti päivässä useita keikkoja.

Levyille on koottu 36 hittiä yhtyeen uran varrelta. Mukaan ovat mahtuneet sellaiset syvältä suomalaisuudesta aiheensa ammentaneet kappaleet kuin Aikuinen mies, Maailman sinisin taivas ja Onko saunassa puita.

Lisäksi Martti Servo on omistanut usealle suomalaiselle henkilölle oman kappaleensa (yleensä silloin kun henkilöllä on mennyt heikommin). Näitä kappaleita levyllä edustavat muun muassa Hitti-litti Litmanen, Martinlaakson pellavapää sekä Rauhantekijä. Viimeisimpänä mainittu on hieno kunnianosoitus niin monesti Nobelin rauhanpalkintojen jaossa näppejään nuolemaan jääneelle Martti Ahtisaarelle.

Napaderissa soitannasta vastaavat mm keikoilla tittelin "Suomen nopein kitaristi" saanut Mauno Tiira ja "Suomen kovin istuva basisti" Erkka Alonen. Lisäksi kannujen takana hakkaa tinkimättömällä tarkkuudellaan Juha "Dyny" Lötjönen.

Urkujen takana taasen on myös useasti myös Martin tv-proggiksessa Yösydämessäkin urkuja luukuttanut Hannu Muukkula. Yösydänhän oli Subilla näkynyt klassikko yöchat, jonka vertaista ei sen koommin ole nähty. Martin Doors tulkinnat olivat sellofaanirumpuineen usean yön valvomisen arvoisia. Otetaan yösydämelle välitassu.

Levyä voi suositella niin paatuneelle Napanderismista jo kärsivälle kuin artistin vielä tietämättömällekin. "Kunnon musaa" on siis kyseessä, kuten Servo itsekin on useaan otteeseen todennut.

Teksti: Jussi Varjonen

Tuoreimmat aiheesta

Musiikki