Martat paljastavat, mihin kotitöihin korona sai suomalaiset ryhtymään – kaksi suosittua siivousniksiä: "Kannattaa ryhtyä heti"
Kotona aikaa viettävät suomalaiset ovat intoutuneet huolto- ja siivouspuuhiin!
Miten kulutit aikaasi, kun koronavirus pakotti sinut jäämään kotiin? Kenties sait päähäsi puhdistaa viimein kahvinkeittimen tai perehtyä leivontaan… Kevään vaikutus ja kotona vietetty aika ovat näkyneet myös Marttojen sivuilla.
– Martoilla on koronakevään aikana ollut Aikaa olla kotona -sivusto, jolle on kerätty vinkkejä ja tekemistä kotiin. Sivusto on ollut todella suosittu, kertoo kehittämispäällikkö Emmi Tuovinen Marttaliitto ry:stä.
Martan päivää, vietetään vuosittain 26. heinäkuuta.
Marttojen nettisivun ja chatin suosituimpia koti- ja siivousaiheita:
- Villasukkaohjeet
- Tahranpoisto
- Kodinkoneiden huolto
- Kylpyhuoneen siivous
- Pyykinpesukoneen hoito
Kahvinkeittimen putsaus kiinnosti
Marttojen sivuilla kansalaisia kiinnostavat paljon esimeriksi pyykinpesukoneen ja kodinkoneiden huolto. Paljon kysytään myös kahvinkeittimen puhdistamisesta.
– Kodinkoneiden huoltaminen on tärkeää, se pidentää niiden käyttöikää ja ne toimivat oikein, Tuovinen sanoo.
Kahvinkeittimen kannu ja suodattimen muovinen suppilo pestään kuumalla vedellä ja käsiastianpesuaineella tai ruokasoodalla.
Jos keitin korisee kovaäänisemmin kuin ennen, perusteellinen puhdistus on tarpeen.
Vesisäiliön voi puhdistaa ruokasoodalla:
- Valmista ruokasoodaliuos: 3 rkl ruokasoodaa ja 1 l lämmintä vettä.
- Kaada seos kahvinkeittimen vesisäiliöön. Laita keitin päälle. Älä käytä suodatinpaperia!
- Kun puolet seoksesta on valunut, sammuta keitin. Anna vaikuttaa noin 30 minuuttia.
- Käynnistä keitin, anna lopun seoksen valua pannuun.
- Huuhtele laite keittämällä puhdasta vettä pari-kolme kertaa laitteen läpi.
Kalkkia voi karkottaa etikalla, jos se sopii oman keittimen huoltoon:
- Täytä puolet kahvipannun tilavuudesta niin, että kaadat sinne yhtä paljon etikkaa ja vettä. Älä käytä suodatinpaperia!
- Keitä puolet nesteestä läpi, sammuta keitin.
- Odota 5–10 minuuttia, keitä sitten loput nesteet läpi.
- Keitä lopuksi 2-4 kannullista puhdasta vettä ja huuhtele pannu
Sitkeät tahrat monen huolena
Kodin laitteiden huoltovinkkien lisäksi kansa etsii ohjeita tahrojen poistamiseen vaatteista.
Suomalaiset käyttävät ahkerasti Marttojen tahranpoistovinkkilistaa, johon on koottu erilaisia vinkkejä. Yksi on Tuovisen mukaan kuitenkin ylitse muiden.
– Hankalia ovat tahrat, jotka ovat unohtuneet vaatteisiin ja olleet kauan, ovat usein vaikeampia poistaa. Tahranpoistoon kannattaa ryhtyä heti, kun tahra syntyy, hän vinkkaa.
Kauan seisonutta tahraa voi olla jopa mahdotonta saada pois. Lisäksi on tärkeää tunnistaa, mikä tahran on aiheuttanut – suklaan puhdistaminen vaatteesta vaatii aivan eri keinoja kuin esimerkiksi ruosteen!
Lähde: Martat.fi
Uusimmat
-
19:21
Teemu Pulkkinen palaa jälleen Venäjälle
-
19:14
Ruotsissa puolustusvoimat ryhtyy tukemaan poliisia jengiväkivallan torjunnassa: "Väkivallan aalto vertaansa vailla"
-
19:14
Härski vitsi Ott Tänakin takapuolesta – kammohypyn hurjat voimat paljastaneen virolaistähden pokerinaama petti
-
19:13
Pelastajat hälytettiin auttamaan nuorukainen puusta – turhaan
-
19:12
Niin kaunista! HIFK:n superlupaus kyykytti veskaria – Liiga-uran avausmaali komeaa katsottavaa
-
19:05
Brittijournalisti esittää dokumentissa humalaista naista baarien edustalla – näin sinnikkään ahdistelun kohteeksi haavoittuvassa tilassa oleva voi joutua
-
19:03
Alusvaatemaisuus, militanttiset takit... – näkyvätkö nämä kuumat muoti-ilmiöt pian Suomen katukuvassa? "En hämmästyisi"
-
19:02
Miten löytää Se Oikea? Deittiasiantuntija Tiina antaa oleellisen vinkin: "Sillä pääsee jo aika pitkälle"
-
18:51
New Yorkiin julistettiin hätätila tulvien muutettua kadut järviksi: "Toimikaa nopeasti suojellaksenne henkeänne"
-
18:50
Nokia Arenassa valtavia ongelmia SM-liigaottelun alkaessa
-
18:26
Manchester United hukkuu loukkaantumisiin
-
18:12
Sanna Marin jakoi seuraajilleen poseerauksia Pariisista: "Niin innostunut Victoria Beckhamin show´sta"
-
18:11
Harry Potter -tähdet surevat edesmennyttä Albus Dumbledoren näyttelijää: "Hän valloitti minut lapsena"
-
17:54
Erikoistutkija: Silakan kalastuskielto Suomen lähivesillä olisi ylireagointia – "Ei olisi mitään järkeä pistää nurin kokonaista elinkeinoa"
-
17:51
Tuskaisia karjahduksia Ott Tänakin autossa – syynä tämä kammohyppy: "En ole varma, onko Martin kunnossa"
-
17:44
Ohi on! Lauri Markkanen poseerasi armeijan päättymisen merkiksi
-
17:30
Mediatiedot: Viranomaiset varoittivat ennalta Rotterdamin ampujasta – "Makasi alastomana lehtikasassa ja nauroi maanisesti"
-
17:30
Kierrätysmuovisia Legoja ei vieläkään saada kauppoihin – syy voi yllättää
-
17:07
Halla-aho sai korkean tason kunniamerkin Ukrainalta
-
17:06
MTV seuraa: Chilen MM-ralli – Esapekka Lappi tyrmää toiveet jatkosta, toinenkin huippukuski rytinällä pihalle
-
Lataa lisää