Marion Rung juhlii pitkää uraansa! Laulaja muistaa hämmentävän bussimatkan uransa alkuajoilta: "Kaikki tuijottivat minua"
Laulajatähti Marion Rung on viihdyttänyt suomalaisia jo 60 vuoden ajan. Laulaja on päättänyt, ettei anna koronapandemian varjostaa juhlavuotta.
Suomen musiikkitaivaan valopilkku Marion Rung, 75, suorastaan mykistyy, kun häneltä kysyy, mitä juhlavuosi hänelle merkitsee.
– Kun katson taaksepäin uraani, niin se on kuin hetki vain. Samalla se on 60 vuotta, mikä on aika pitkä aika, hän tuumii.
Rung tempaistiin musiikkibisnekseen jo nuorena tyttönä. Luxemburgissa maaliskuisena päivänä vuonna 1962, nuori Rung asteli 16-vuotiaana kansainvälisen yleisön eteen illan ensimmäisenä.
Pian koko Eurooppa kuuli tutun "linnun viserryksen", josta muodostui ikivihreä klassikko Suomessa. Voittoa kilpailukappaleella Tipi-tii ei tullut, mutta Rungin ura lähti nousukiitoon.
Suosio yllätti silloin täysin nuoren laulajan.
Rung muisteleekin ensimmäistä bussimatkaansa, kun hän oli voittanut Suomen euroviisukarsinnat. Hän työskenteli silloin kampaajaharjoittelijana Helsingissä.
– Kaikki tuijottivat minua ja onnittelivat bussissa. Olin aivan häkeltynyt, en osannut odottaa ihmisten tunnistavan minua, Rung naurahtaa.
Klassikot kantavat
Rungin viisukokemus ei jäänyt yhteen kertaan, vaan toinen edustusmatka odotti jo vuonna 1973. Kipailu järjestettiin jälleen Luxemburgissa, Rungin vuoro oli taas esiintyä illan ensimmäisenä.
Reipas Tom tom tom -kappale ei voittoon asti riittänyt, mutta Rung palasi kotimaahan kelpo suorituksen kanssa, loppusijoitus oli kilpailun kuudes.
– Mietin usein hetkiä uraltani, en haikeana, vaan kiitollisena siitä, mitä kaikkea olen saanut tehdä.
Hän myöntää, ettei laulajan työ ole aina helppoa. Varsinkin epävarmuus keikkojen määristä ja omasta jaksamisesta ovat tuttuja myös laulajakonkarille.
– Välillä olen pärjännyt paremmin ja toisinaan huonommin, mutta tässä sitä kuitenkin ollaan, Rung tuumaa.
Lue myös: Kotiliesi: Marion Rung avautui lapsuuden traumastaan – kotiapulainen sulki lapsena komeroon
Mieltä kuitenkin lämmittää uskolliset fanit, joita asuu myös Suomen rajojen ulkopuolella.
– El Bimbo -laulu nousi hitiksi Saksassa. Eräs saksalainen fanini on tullut jopa Suomeen katsomaan konserttiani.
Usein laulajaa pyydetään esittämään Hyvästi yö -kappale, jolla hän voitti vuonna 1980 Sopotin laulufestivaalit, jotka olivat Itä-Euroopan vastine Euroviisuille.
Jo muutama vuosi aikaisemmin Rung oli palannut takaisin voittajana samaiselta laulufestivaalilta.
Vieläkö Rungista olisi Euroviisuihin?
– Tätä kysytään usein. Vaikea sanoa, sillä koen Euroviisut nuorten jutuksi nykyään, mutta koskaan ei kannata sanoa täysin ei, Rung naurahtaa.
Korona ei lannista
Rungin juhlakiertue käynnistyy lokakuussa, jos koronatilanne on silloin rauhoittunut. Tarkoitus on vierailla kolmessakymmenessä konserttipaikassa.
– Yleisö tulee kuulemaan laidasta laitaan kappaleitani. Kestosuosikkeja, joita pyydetään kerta toisensa jälkeen, tullaan varmasti kuulemaan, Rung lupaa.
Arki korona-aikana kuluu laulajan mukaan kotona katsellen elokuvia ja ulkoillen. Iloa tuovat alle kouluikäiset lapsenlapset.
– Lapsenlapset tuovat aivan uutta energiaa elämään.
75 vuotta viime vuoden joulukuussa täyttänyt laulaja ei valittele väsymystä tai ikäänsä.
– Minähän olen nuori! En tunne itseäni niin vanhaksi kuin olen, sillä ikä on vain numero. Tärkeintä on silti terveys, Rung pamauttaa.
Uusimmat
-
23:49
Norjassa alkoi al-Holin leiriltä lasten kanssa noudetun naisen oikeudenkäynti – naisen syytetään osallistuneen Isisin toimintaan
-
22:33
Miesten joukkue valittiin 15 kilometrin kisaan
-
22:18
Itis julisti "maskipakon" – näistä syistä pakottaminen on kuitenkin mahdotonta niin kauppakeskuksessa kuin kaupoissakin
-
22:06
WHO:lta synkkiä uutisia: Koronavirusta ei kukisteta tämän vuoden aikana
-
22:02
Tommi Korpelan seuraava päärooli on kävelevä penis: Satiirinen lyhytelokuva ottaa kantaa dick pic -ilmiöön ja karnevalisoi sukupuolirooleja
-
21:49
Ottaako Puola toisena EU-maana käyttöön kiinalaisen koronarokotteen? Unkari aloitti jo viime viikolla
-
21:44
Yrittäjiltä tiukkaa palautetta viranomaisille: Jo riittää pandemiaheprea – ”Hyvin vaikea normaalin ihmisen ymmärtää”
-
21:29
Esapekka Lappi laittoi norjalaistähden uholle tylyn lopun – "Viikonlopun tavoite oli ajaa Andreasta pataan"
-
21:29
Oulun kaupunginsairaalassa koronatartuntojen rypäs – 45 tartuntaa, kolme saattohoitopotilasta kuollut
-
21:27
Toisen maailmansodan aikainen pommi räjäytettiin Englannissa – video osoittaa, miksi yli 2000 asukasta piti evakuoida kodeistaan ennen toimenpidettä
-
21:15
Huomasitko! MTV Uutisten lähetyksissä välähti tänään jotain uutta
-
21:10
Asiantuntijalta kovaa ryöpytystä Norjan suuntaan – "B-tason maa"
-
20:49
Henri Alénilta nasakka twiitti ravintola-alan tilasta – Kalle Palander lohkaisi heiton, joka räjäytti pankin: "Parasta Twitterissä vuosiin"
-
20:44
Kokeilu siirtää nuoret ja pitkäaikaistyöttömät te-toimistoilta kuntien vastuulle – ex-työministeri: "En ole kuullut kenenkään puolustavan nykysysteemiä"
-
20:43
MTV seuraa koronan etenemistä Suomessa: Jyväkyläläisestä koulusta kymmeniä karanteeniin – potilaiden määrä kasvoi sairaaloissa lähes 30:lla
-
20:43
Kookoolla kaasu pohjassa – nyt vahvistui hyökkäys
-
20:35
Ristomatti Hakolan ja Joni Mäen hopeajuhlien kulisseissa tapahtui – huoltopäällikkö koki tutun kohtalon
-
20:30
Viron ilmaantuvuusluku pomppasi ensi kertaa yli tuhannen – koronarajoituksia kiristettiin tänään: "Läheskään kaikilla ei ole maskeja"
-
20:24
Pääministeri Marin Twitterissä: Valmiuslain pykälien käyttö selvitetään vielä kertaalleen
-
20:23
Pikkukaupungin virasto kuvasi jäähyväisvideota Connien eläkkeen kunniaksi – julkaisi vahingossa: "Ei todellakaan ollut tarkoitettu muiden nähtäväksi"
-
Lataa lisää