Ensisijainen ratkaisu työvoimapulaan on SDP:n mielestä kuitenkin laaja koulutustarjonta kaikkialla Suomessa.
Lääkäreistä ja hoitajista on monella paikkakunnalla huutava pula, mutta SDP:n vaaliohjelman mukaan lääkäriin tulee päästä tarvittaessa ja hoivaa on saatava jonottamatta kaikkialla Suomessa. Puolueen puheenjohtaja, pääministeri Sanna Marin ratkaisisi ongelman mieluummin porkkanalla kuin kepillä.
Hän kertoo suhtautuvansa avoimesti ehdotukseen, jonka mukaan opintolainan takaisinmaksuun voisi myöntää hyvityksiä, jos valmistunut menee töihin harvaan asutulle tai työvoimapulasta kärsivälle alueelle.
– SDP:llä ei ole tähän kantaa olemassa, mutta mielestäni se on kysymys, jota pitää tarkastella. Meidän on yhdessä etsittävä ratkaisuja kuntien tilanteisiin, ja tämä voisi olla yksi osa ratkaisua, Marin sanoo STT:n puheenjohtajahaastattelussa virka-asuntonsa Kesärannan aurinkoisella verannalla.
Ajatuksen on nostanut aiemmin esiin nykyinen valtiovarainministeri Annika Saarikko (kesk.) ollessaan vielä tiede- ja kulttuuriministeri. Marin kertoo, että asiasta on keskusteltu Saarikon kanssa ja hallituksen piirissä, mutta varsinaisia esityksiä ei ole tehty.
Vastaavanlainen malli on käytössä ainakin Norjassa, joka on samalla tavalla harvaan asuttu maa kuin Suomi.
Ensisijainen ratkaisu muun muassa sosiaali- ja terveydenhuoltoa, opetusalaa ja yrityksiä kipeästi vaivaavaan työvoimapulaan on SDP:n mielestä kuitenkin laadukas ja laaja koulutustarjonta kaikkialla Suomessa.
Kalenterissa tilaa kunta-asioille
Marin keräsi viime kuntavaaleissa eniten henkilökohtaisia ääniä Tampereella, lähes 5 800. Hänen mukaansa pääministerin työt eivät ole vieneet kaikkea aikaa kunta-asioilta, eivätkä eri roolit ole tuottaneet vaikeuksia.
– Aina en valtuuston kokouksiin pääse, mutta olen pyrkinyt järjestämään kalenteria niin, että mahdollisimman usein pääsisin. Kotikaupunkini asiat ovat minulle tärkeitä.
Joitakin yhteentörmäyksiäkin roolien välillä on ollut. Marin puolusti kunnanvaltuutettuna Tampereen julkisomisteisten yhtiöiden, kuten Sydänsairaalan palveluita, vaikka niiden kohtalo oli hänen hallituksensa sote-esityksessä vaakalaudalla. Hän on sanonut luottavansa eduskunnan sosiaali- ja terveysvaliokuntaan ratkaisun löytämisessä.

