Tommi Tuomisen ja Mari Perankosken päätehtävän reseptit.
Marin ostokset:
- 4 kpl appelsiineja
- Särkisäilykkeitä
- Lehtikaalia
- Salmiakkia
- Palsternakka
ETU: Tommi saa kieltää toiselta keittiöltä kaksi perusraaka-ainetta.
Palsternakkakeitto

- 1 Palsternakka
- ½ sipulia
- 1 tl appelsiinin kuori
- Rypsiöljy
- Vettä
- 2 dl Arla kermaa
- 1 dl Arla maitoa
- Suolaa
- Pippuria
- Kuminaa
- Oliiviöljyä
Kuori ja pilko palsternakka siivuiksi. Pilko sipulit pieniksi, kuullota sipulit ja palsternakka siivut ja appelsiinin kuori rypsiöljyssä . Ota osa palsternakkasiivuista erikseen koristelua varten. Lisää vettä ja mausteet ja keitä kypsäksi. Lisää kermaa ja kiehauta. Soseuta keitto blenderissä. Tarkista maku ja lisää tarvittaessa suolaa. Koristele keitto ohuilla palsternakka siivuilla ja aateloi oliiviöljyllä.
Särkimousse lehtikaalipedillä

- Särkimousse
- 1 prk särkisäilyke
- 1,5 dl Arla kermaa
- Suolaa
- Pippuria
Sekoita ½ dl kermaa särjen kanssa. Vatkaa loppu kerma vaahdoksi. Lisää kermavaahtoon särkisäilyke ja mausteet ja laita seos jääkaappiin.
Lehtikaalipeti
- Lehtikaali
- Arla voita
- Suolaa
Revi lehtikaali pieneksi. Paista lehtikaalit ruskeassa voissa pannulla rapeaksi. Mausta suolalla.
Appelsiini-salmiakki kakku

- Sokerikakkutaikina
- 50 g Arla voita
- 50 g sokeria
- 50 g Myllyn Paras vehnäjauhoja
- ½ tl leivinjauhetta
- 1 kanamuna
Vatkaa voi ja sokeri vaahdoksi. Lisää kananmuna. Lisää vehnäjauho-leivinjauheseos. Voitele pienet annosvuoat ja kaada taikina vuokaan. Paista mikrossa 600 w n. 2 min.
Salmiakki–appelsiiniliemi
- Salmiakkia
- Arla kermaa
- Appelsiinin mehua ja kuorta
Pehmennä salmiakkeja keittämällä niitä vedessä ja lisää kermaa. Lisää appelsiinimehu ja kuori. Siivilöi liemi ja kostuta kakku liemellä.
Koristeluun:
- Arla kerma
- Sokeria
- Appelsiini
- Tuore minttu
Kuori ja paloittele appelsiinit. Vatkaa kerma. Pursota kakun päälle kermavaahtoa, koristele appelsiinisiivuilla sekä tuoreella mintulla.