MaRa kantelee KymSoten toiminnasta oikeusasiamiehelle: "Myynnin menetykset kymmeniä miljoonia yksin Uudellamaalla"

4:50imgKymSoten koronatoimista kantelu oikeusasiamiehelle – matkailu- ja ravintola-ala kertoo, miten huonontuva koronatilanne vaikuttaa heihin.
Julkaistu 20.07.2021 10:57

MTV UUTISET – STT

Matkailu- ja Ravintolapalvelut MaRa ry tekee kantelun eduskunnan oikeusasiamiehelle Kymenlaakson sosiaali- ja terveyspalvelujen kuntayhtymän KymSoten riittämättömistä koronatoimista Vaalimaan raja-asemalla.

MaRa sanoo tiedotteessa, että KymSoten alimitoitetun resurssoinnin takia 800 EM-kisoissa käynyttä matkustajaa päästettiin Suomeen vapaasti.

MaRan toimitusjohtaja Timo Lappi katsoo, että KymSoten ja muiden viranomaisten tiedossa oli, että kisoista palaaminen painottuu tiistaipäivään ja -iltaan 22. kesäkuuta, mutta tästä huolimatta ruuhka-aikana paikalla oli riittämätön määrä henkilökuntaa.

Lapin mukaan KymSoten laiminlyönnit käänsivät tartunnat kasvuun.

–  Tämän takia Uudenmaan maakunnan ravintola- ja kokoontumisrajoitukset jäivät kireiksi ja osassa Varsinais-Suomen ja Päijät-Hämeen kuntia tapahtuma-alan rajoituksia kiristettiin. Nyt näyttää siltä, että myös muiden maakuntien ravintola- ja kokoontumisrajoituksia kiristetään. Toimialan yrityksille aiheutuvat myynnin menetykset ovat vähintään useita kymmeniä miljoonia euroja yksin Uudellamaalla, Lappi sanoo tiedotteessa.

Tuoreimmat aiheesta

Koronarajoitukset