Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Mäntyharjun onnettomuuden lähilammissa korkeita haitta-ainepitoisuuksia – ei kuitenkaan vaaraa vedenhankinnalle

1:08Mäntyharjulla vakava säiliövuoto – kymmeniätuhansia litroja syttyvää nestettä valui maastoon
Julkaistu 10.04.2018 15:48

MTV UUTISET

Etelä-Savon ely-keskuksen tilaamien vesinäytteiden perusteella on epätodennäköistä, että MTBE-kemikaalia olisi päässyt lähialueen kaivoihin. Päästöstä ei ole vaaraa yhdyskuntien vedenhankinnalle, ely-keskus kertoo tiedotteessa.

Pääosa ympäristöön päässeestä kemikaalista on vielä onnettomuuspaikan läheisyydessä. Näytteiden mukaan korkeita haitta-ainepitoisuuksia on kuitenkin löydetty onnettomuuspaikkaa lähimmästä Kärmelammesta.

Etelä-Savon ely-keskuksen mukaan merkittävimmät ympäristövaikutukset kohdistuvat tällä hetkellä Kärmelampeen ja Ojantauksenlampeen. Kärmelammessa pitoisuudet ovat korkeita ja Ojantauksenlammessa kohonneita.

Myös Sarkavedestä otetuissa näytteistä havaittiin merkkejä haitta-aineista. Pitoisuudet ovat kuitenkin niin pieniä, että niillä ei ole vaikutusta veden käytettävyyteen tai haittaa ympäristölle ja terveydelle.

Ei vaikutusta pohjaveteen

Näytteiden perusteella ely-keskus pitää epätodennäköisenä, että kemikaalia olisi päässyt lähialueen kaivoihin.

– Pohjaveteen ei kemikaalia tämänhetkisen tietämyksen mukaan ole päässyt. Jos kuitenkin epäilee omaa kaivoaan ja sen saastumista, niin olisi hyvä olla meihin kunnallisiin viranomaisiin yhteydessä, Raija-Leena Heino Mikkelin seudun ympäristöpalveluista sanoo. 

Tärkeimpänä toimenpiteenä viranomaiset pyrkivät nyt estämään haitta-aineiden leviämistä. Pääosa ympäristöön päässeistä kemikaaleista on vielä onnettomuuspaikan läheisyydessä.

– Toimenpiteet yritetään kohdistaa sinne onnettomuusalueelle, että sieltä ei lähtisi enää enempää kemikaaleja vesistöön kulkemaan. Sitten yritetään rajoittaa virtaamaa muun muassa puomein ja sitä kautta suojelemaan seuraavia lampia, Heino kertoo. 


Lisää aiheesta:

Kemikaalipitoisuudet alentuneet Mäntyharjun turmapaikan lähivesissä – haju- tai makukynnys ei ylity ainakaan pintavesissäMTV Mäntyharjulla: Kemikaalin pilaaman veden leviämistä estetään padoilla ja puomeilla – kynsilakan tuoksua yhä ilmassaKalakuolemia luvassa, haju jää iholle – MTV kokosi kuusi vastausta Mäntyharjun kemikaaliturmasta Mäntyharjun myrkkyalueella häiritsevä lemu: "Terävä ja voimakas kemikaalin haju – ei siellä kovin kauaa viitsinyt olla"Venäläisvaunuturma: Lammella haisee pahalta, maaperässä tuhansia litroja vaarallista ainetta – lähivesistöjen tilanne on huonoKaru arvio: Mäntyharjun kemikaaliturma tulee todennäköisesti tuhoamaan lampien eliöstön – tuhojen laajuus selviää huomenna
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 17:30
    Sanna Marin

    Marin: Menin sanattomaksi Niinistön teosta – nyt vastaa Niinistö

  • 17:05
    OP

    OP:n palveluissa häiriöitä

  • 16:40
    Poliisi

    Iäkäs nainen kateissa Jyväskylässä – poliisi pyytää havaintoja

  • 16:31
    Porot

    Poronomistajaa epäillään katalasta teosta

  • 16:15
    Tampere

    Syyttäjä: Perhettään vuosia jäljittänyt ukrainalaismies puukotti entistä puolisoaan Tampereella pienen lapsensa nähden